Nietypowy wypadek na nartach - odszkodowanie z oc sprawcy i ośrodka?

#1 2013-04-03 22:52:10
Aniula

2013-04-03

Witam, dwa tygodnie temu podczas pobytu we Włoszech uległam myślę dość nietypowemu wypadkowi na nartach - przy zsiadaniu z wyciągu krzesełkowego kolega siedzący obok najechał na moje narty, co spowodowało mój upadek, a kolega przewrócił się na mnie. Dodatkowo przygniótł nas jadący wyciąg krzesełkowy, którego obsługa nie zatrzymała.
W wyniku tego upadku zerwałam wiązania boczne w stawie kolanowym, miałam następnego dnia operację we włoskim szpitalu.
Problem: kolega twierdzi, ze wypadek byl nie z jego winy. swiadek wypadku twierdzi,ze z jego, gdyz przy wysiadaniu wbil swoj kijek pomiedzy moje narty, co spowodowalo, ze moje narty zamiast zjechac na wprost, skręciły w strone kolegi, ktory na nie najechal. Mam problem bo kolega nie chce przyznac sie do winy, gdyz ktos zyczliwy poinformowal go o tym,ze jak sie przyzna to owszem ubezpieczyciel wyplaci mi odszkodowanie z jego polisy oc, ale potem moze zwrocic sie do niego poprzez firmy wyspecjalizowane w uzyskiwaniu odszkodowan przez roszczenie regresowe o zwrot  wyplaconych mi pieniedzy....z tego co czytalam o roszczeniach regresowych to nie dziala to w ten sposob. Dodam, ze oboje bylismy ubezpieczeni w tym samym towarzystwie ubezpieczeniowym na kl, nnw i oc w zyciu i na majatku. Moje pytanie czy faktycznie ubezpieczyciel moze zazadac od niego zwrotu tych pieniedzy???
Pytanie 2.
czy jesli kolega (sprawca) nie napisze oswiadczenia o swej winie, ktorego zazadal ode mnie ubezpieczyciel, czy wystarczy oswiadczenie od swiadka i ew. osob, ktorym sprawca opowiadal o tym zdarzeniu?
Nie ukrywam, ze ponosze teraz koszty tego wypadku, wizyty u lekarza, orteza, leki, zaraz zacznie sie rehabilitacja plus L4 i pomiejszona wypłata.
Pytanie 3.
Czy Panstwa zdaniem jest jakokolwiek szansa na uzyskanie odszkodowania od stacji narciarskiej? moim zdaniem obsluga wyciagu za pozno zorientowala sie ze upadlismy i wyciag nie zostal w pore zatrzymany, w wyniku czego zostalismy nim przyduszeni. Owszem, panowie pomogli nam sie pozbierac i nawet zwiezli mnie toboganem pod gondole i szybciutko sie zmyli. nic za to nie zaplacilam, a wiem, ze norma jest, ze za taka pomoc sie placi. To kaze mi podejrzewac, ze chciano nas sie szybko pozbyc, zebysmy nie wywolali awantury.
Bede wdzieczna za info
Anna

#2 2013-04-04 22:11:57
szkodnik

2008-10-29

Re: Nietypowy wypadek na nartach - odszkodowanie z oc sprawcy i ośrodka?

Aniula napisał:

Mam problem bo kolega nie chce przyznac sie do winy, gdyz ktos zyczliwy poinformowal go o tym,ze jak sie przyzna to owszem ubezpieczyciel wyplaci mi odszkodowanie z jego polisy oc, ale potem moze zwrocic sie do niego poprzez firmy wyspecjalizowane w uzyskiwaniu odszkodowan przez roszczenie regresowe o zwrot  wyplaconych mi pieniedzy....z tego co czytalam o roszczeniach regresowych to nie dziala to w ten sposob. Dodam, ze oboje bylismy ubezpieczeni w tym samym towarzystwie ubezpieczeniowym na kl, nnw i oc w zyciu i na majatku. Moje pytanie czy faktycznie ubezpieczyciel moze zazadac od niego zwrotu tych pieniedzy???

Należy najpierw ustalić czy ubezpieczenie OC, które ma kolega obejmuje zakresem wypadki spowodowane amatorskim uprawianiem sportu? Jeżeli tak, to można zgłaszać szkodę z jego polisy, pod warunkiem że przyzna się do winy. Jeżeli tego nie zrobi to niestety należałoby ustalić jego winę poprzez zgłoszenie sprawy na policji. Po ewentualnej wypłacie brak podstaw do regresu w stosunku do kolegi. Niezależnie szkodę można zgłaszać ze wszystkich posiadanych ubezpieczeń NNW, oczywiście jeżeli ich zakres obejmuje ryzyka powstałe wskutek amatorskiego uprawiania sportu.

#3 2013-04-04 22:32:23
szkodnik

2008-10-29

robo12121 napisał:

Co do pytania 1

Kiedy zakład ubezpieczeń może domagać się zwrotu wypłaconych kwot tytułem szkody osobowej od sprawcy, czy są takie przypadki ?
Tak, są takie precyzyjnie wskazane w art. 43 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK przypadki, w których zakład ubezpieczeń ma roszczenie zwrotne (tzw. regres) wobec sprawcy. Chodzi o sytuację gdy sprawca:
•    wyrządził szkodę umyślnie lub w stanie po użyciu alkoholu albo środków odurzających, substancji psychotropowych lub innych środków o podobnym charakterze;
•    wszedł w posiadanie pojazdu wskutek popełnienia przestępstwa;
•    nie posiadał wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem mechanicznym (z wyjątkiem stanu wyższej konieczności np. ratowania życia, zdrowia, mienia albo pościg za przestępcą);
•    zbiegł z miejsca zdarzenia.
Jest to katalog zamknięty, wobec czego w innych przypadkach poza określonymi powyżej zakładowi ubezpieczeń względem sprawcy nie będzie przysługiwało po wypłacie świadczeń roszczenie zwrotne.

Także myślę że TU nie powinno żądać zwrotu ubezpieczenia od sprawcy

Typowy przykład cytowania przepisów bez ich zrozumienia...

Przytoczone przepisy dotyczą szkód spowodowanych w związku z ruchem pojazdów mechanicznych i nijak się mają do opisywanego przypadku nawet jakby sprawca poruszał się skuterem śnieżnym.

W tej sytuacji ma zastosowanie art. 828 k.c.
§ 1. Jeżeli nie umówiono się inaczej, z dniem zapłaty odszkodowania przez ubezpieczyciel roszczenie ubezpieczającego przeciwko osobie trzeciej odpowiedzialnej za szkodę przechodzi z mocy prawa na ubezpieczyciela do wysokości zapłaconego odszkodowania. Jeżeli zakład pokrył tylko część szkody, ubezpieczającemu przysługuje co do pozostałej części pierwszeństwo zaspokojenia przed roszczeniem ubezpieczyciela.

W związku z tym gdyby wypłacono poszkodowanej odszkodowanie np. z NNW, a wina kolegi byłaby udowodniona to TU miałoby podstawy do wystąpienia z regresem, chyba żeby sprawca posiadał OC obejmujące zakresem powstały przypadek, to wtedy w imieniu sprawcy regres pokrywałoby jego TU. Jeżeli szkoda wypłacana byłaby z OC sprawcy to nie ma podstaw do regresu. Jeżeli zaszłyby okoliczności, które wyłączałyby odpowiedzialność TU za szkodę wyrządzoną przez sprawce (np. w stanie nietrzeźwości) to TU nie wypłaciłoby odszkodowania - to NIE jest ubezpieczenie obowiązkowe!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce

Zamknij