WEZWANIE o WSKAZANIE KIERUJĄCEGO POJAZDEMi (fotoradar=mandat?)

#1 2012-11-19 13:26:50
Maryoush

2012-11-19

Witam,
Chciałbym zaczerpnąć porady u ekspertów w następującej sprawie:
15 listopada 2012r przyszło mi wezwanie o wskazanie kierującego autem zarejestrowanym fotoradarem. Przekroczona prędkość to 40km/h ograniczenie do 50 kierujący jechał 90. Pismo przyszło bez żadnego zdjęcia i z propozycją wysokości mandatu 400zł bez punktów karnych. (zgodnie z taryfikatorem to chyba od 200 do 300zł?)
Nadmienie że data zarejestrowania pojazdu to 15 luty 2012r. czyli ponad 250 dni od poinformowania mnie o tym. Problem w tym, że kompletnie nie pamiętam czy ja w ogóle tamtędy jechałem. Dostęp do samochodu raczej miałem tylko ja (samochód sprzedałem w czerwcu 2012r.), aczkolwiek nie wykluczony że wówczas mieszkając u cioci i wujka, którzy mają czterech synów, któreś z nich nie pożyczało samochodu bo takie sytuacje miały miejsce, sporadycznie ale miały.
Obecnie mieszkam w Jeleniej Górze (dolnośląskie) a fotoradar „złapał” mój samochód w Jastkowie (lubelskie) (odległość ponad 600 km). Nie mam zamiaru się przyznać bez wglądu do zdjęcia do tego bo nie wiem czy ja to zrobiłem czy ktoś z rodziny. Z drugiej strony nie wyobrażam sobie żebym jeździł na jakieś rozprawę jeśli ITD wystąpi z wnioskiem do sądu  (jeśli to będzie sąd w lubelskim to będę miał ponad 600 km na to żeby się wstawić=ogromne koszty związane z podróżą).
Obecnie napisałem list informujący o termine, że po 180 dniach nie mogą wystawić mandatu (oczywiście napisane bardzo rzetelnie, spokojnie i delikatnie nie urażając nikogo, powołałem się na art.97 par. 1 Kodeks postępowania w sprawach wykroczenia). Zapytałem się też czy w związku z powyższym możemy rozmawiać o umorzeniu postępowania. A jeżeli nie to poprosiłem o przysłanie do mnie zdjęcia (oryginał lub kserokopia) w celu zidentyfikowania sprawcy wykroczenia i wtedy wypełnienia formularza.
Nigdy nie miałem do czynienia z sądem stąd moje obawy.
Historie z fotoradarem też mam po raz pierwszy a jeżdzę już ponad pieć lat na dość długich trasach po polsce i europie.

Sprawa jest dość pilna (chodzi o terminy)
Bardzo proszę o radę (i pszepraszam za ewentualne błędy)!!!

#2 2012-11-20 19:04:13
fabianopulos

2010-02-06

Re: WEZWANIE o WSKAZANIE KIERUJĄCEGO POJAZDEMi (fotoradar=mandat?)

tylko w sądzie( oczywiście w Lublinie)) będziesz mógł zobaczyć to zdjęcie z fotoradaru
http://www.gitd.gov.pl/content/informac … drogowym-0

#3 2012-11-22 15:51:26
Maryoush

2012-11-19

Nie jest dobra wiadomość, ale dziękuje bardzo za tą informację.
Pytanie jeszcze jedno czy jest jakaś możliwość, że umorzą postępowanie w sprawie np. z racji tego, że że mieszkam bardzo daleko, czy w ogóle ich to nie obchodzi?

#4 2012-11-29 19:02:11
fabianopulos

2010-02-06

Maryoush napisał:

Nie jest dobra wiadomość, ale dziękuje bardzo za tą informację.
Pytanie jeszcze jedno czy jest jakaś możliwość, że umorzą postępowanie w sprawie np. z racji tego, że że mieszkam bardzo daleko, czy w ogóle ich to nie obchodzi?

OCZYWIŚCIE ŻE SĄDU NIE INTERESUJE GDZIE MIESZKASZ . SPRAWA W SĄDZIE MOŻE ODBYĆ SIĘ BEZ TWOJEGO UDZIAŁU !

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce

Zamknij