100% chorobowego

#1 2012-07-18 18:02:30
Pepikowski

Użytkownik

2012-07-18

witam    Uległam wypadkowi w pracy który został uznany przez pracodawcę,w protokole powypadkowym uznano wypadek w pracy z winy pracownika.Pracodawca wypłacił 80% L4.Na jakiej podstawie prawnej mogę się ubiegać o 100% L4

Uzyskaj wysokie odszkodowanie po wypadku samochodowym !
Nawet 100 000 zł !
Bezpłatna analiza - wyślij zgłoszenie >>>
#2 2012-07-31 19:41:29
konrad157

Użytkownik

2011-12-15

Re: 100% chorobowego

Pepikowski napisał:

witam    Uległam wypadkowi w pracy który został uznany przez pracodawcę,w protokole powypadkowym uznano wypadek w pracy z winy pracownika.Pracodawca wypłacił 80% L4.Na jakiej podstawie prawnej mogę się ubiegać o 100% L4

Łatwiej będzie Pani pomóc, jeżeli napisze Pani, co ustalił zespół powypadkowy w punkcie 4 i 5 protokołu( w przypadku pracownika w rozumieniu KP). Zasiłek chorobowy w wysokości 80% podstawy wymiaru wypłacany jest z ubezpieczenia chorobowego natomiast świadczenie chorobowe wypadkowe wypłacane jest w wysokości 100% podstawy wymiaru z funduszu wypadkowego. Proszę zauważyć, że aby otrzymać świadczenie wypadkowe muszą być spełnione określone wymagania: przeprowadzone postępowanie powypadkowe z ustaleniem okoliczności w protokole powypadkowym, zdarzenie musi być uznane za wypadek przy pracy. W tym miejscu nie chciał bym się wypowiadać na temat winy, gdyż nie znam treści punktu 4 i 5 protokołu powypadkowego. Dokumentacja musi być przesłana do ZUS, proszę pamiętać, że  jeżeli zasiłek wypłacany jest przez ZUS, do jego wypłaty niezbędne jest dodatkowo zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3 - w przypadku pracowników, ZUS Z-3b -  przypadku ubezpieczonych wykonujących pozarolniczą działalność, ubezpieczonych współpracujących z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność oraz duchownych albo  ZUS Z-3a - w przypadku pozostałych ubezpieczonych. Dodatkowo do wypłaty przez ZUS zasiłku za okres po ustaniu ubezpieczenia osoba występująca o zasiłek składa oświadczenie o zaprzestaniu i niepodjęciu działalności zarobkowej stanowiącej tytuł do objęcia obowiązkowo lub dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym albo zapewniającej prawo do świadczeń za okres niezdolności do pracy z powodu choroby, o nieustaleniu prawa do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego oraz o niepodleganiu obowiązkowo ubezpieczeniu społecznemu rolników, złożone na druku ZUS Z-10. Dodatkowo do ZUS Pani pracodawca musi przesłać protokół powypadkowy ( w przypadku pracownika w rozumieniu KP).
To, że Pani pracodawca wypłaca obecnie 80% świadczenia chorobowego nie oznacza, że nie zostanie Pani uznany wypadek przy pracy przez ZUS. Proszę również pamiętać, że jeżeli to nastąpi to wówczas różnica zostanie wyrównana wstecz.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz okreœlić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce

Zamknij