Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz okreœlić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce

Zamknij

Zdjecie z fotoradaru, tył pojazdu i ukaranie mandatem za niewskazanie

#1 2012-05-16 08:57:21
jamiech

Użytkownik

2012-05-16

Witam serdecznie,
prosiłbym o szybką odpowiedź i wskazówkę jak mam się zachować w mojej sytuacji, opiszę teraz moja sytuację :
około 20 marca dostałem pismo ze Straży Gminnej w Trzebielinie że nie udzieliłem informacji kto w dniu 12.09.2011 kierował ,,moim pojazdem ,,, bylem bardzo zdziwiony gdyż wcześniej nie otrzymałem żadnego pisma w tej sprawie a w tym piśmie nie było nawet napisane jakie popełniłem wykroczenie. Odpisałem wiec w przewidzianym terminie że nie wiem o co chodzi i jakie popełniłem wykroczenie i kiedy. Po upływie około 2 tygodni otrzymałem odpowiedź ze S.G. Trzebielino z pełną dokumentacją z informacją ze wysyłają ją ponownie ( ja widziałem ją pierwszy raz ) okazało się że pojazd którego jestem współwłaścicielem przekroczył prędkość o 15 km ( już przy wyjeździe z miejscowości) a zdjęcie zrobione jest od tyłu,(czychali więc na kierowców wjeżdżających do miejscowości ) zaproponowali mandat w wysokości 100 zł oczywiście zastosowali swoja procedurę o wskazanie kierującego itp.W terminie 7 dniowym odpowiedziałem że z powodu na dosyć długi czas od popełnienia wykroczenia nie jestem w stanie wskazać kierującego pojazdem, ponieważ często ja i mój syn ( jest drugim współwłaścicielem pojazdu) jeździmy tą trasą a mogla to być również moja synowa ( jednak ten wariant jest najmniej prawdopodobny) aby nie być posadzony o złą wolę podałem jednak szczegółowe wymagane dane moje i mojego syna. Poprosiłem w związku z powyższym o umorzenie sprawy o wykroczenie. W odpowiedzi z S. G.Trzebielino dostałem odpowiedź że mnie uznają właścicielem pojazdu i proponują mandat w wys 150 zł  z art 96& 3 kodeksu wykroczeń za nieudzielenie informacji odnośnie kierującego pojazdem, z adnotacją że nie odesłanie zgody na przyjecie mandatu w terminie 7 dni potraktowana będzie jako odmowa przyjęcia mandatu a sprawa skierowana do sądu.Jak się mam teraz zachować, co mi grozi w sądzie, głównie chodzi mi o koszty jakie mogę ponieść. Dodam jeszcze że kwota mandatu nie jest dla mnie wysoka, nie posiadam też punktów karnych ale sprawę potraktowałem ambicjonalnie a wydaje mi się również że S.G. często nagina czy wręcz świadomie łamie przepisy prawa aby zapewnić dopływ gotówki do kasy gminy.Prosiłbym o szybką i rzeczową odpowiedź

#2 2012-05-16 19:17:24
szkoda

Użytkownik

2011-07-03

Re: Zdjecie z fotoradaru, tył pojazdu i ukaranie mandatem za niewskazanie

Sprawa powinna zakończyć się umorzeniem lub uniewinnieniem. Sąd nie jest związany taryfikatorem wobec tego zwykle wymierza niższe kary grzywny. Zgodnie z art. 24 § 1 k.w. grzywnę wymierza się w wysokości od 20 do 5 000 złotych, chyba że ustawa stanowi inaczej. Mogą dochodzić niewielkie koszty sądowe- w tego typu sprawach kwestia paruset złotych. Ale to wszystko teoretyczne, gdyż jeśli posiadacza wykaże się dobrą wolą i wskazuje potencjalnych kierujących sprawa kończy się zwykle uniewinnieniem.

Z uwagi na posiadaną gigantyczną wiedzę, umiejętności i doświadczenie prawnicze w wielu dziedzinach prawa obecnie wyłącznie dokonuję zasadniczej wykładni przepisów prawnych budzących poważne wątpliwości lub wywołujących rozbieżności w orzecznictwie sądów oraz w drodze wyjątku pełnię rolę „kontroli instancyjnej” tj. weryfikuję poprawność udzielanych odpowiedzi.

#3 2012-06-02 14:24:48
siwusek

Użytkownik

2012-06-02

mam pytanie dostałem wezwanie z itd za przekroczenie prędkości z fotoradaru w załączonym piśmie jest tylko ile przekroczone i oświadczenie pytanie nie ma zdjęcia żadnego a i problem polega że tam gdzie zdjęcie zostało zrobione to jest problem żeby tyle jechać bo  są od roku remonty jeden pas ruchu w dwóch kierumkach i prędkość do 30k/g mi zarejstrowano niby 73k/g wszystko by się zdadzało gbyby nie godzina zrobionego zdjęcia 16,00 i tu problem pojawia się ze o godzinie 15,00z bardzo dużego zakładu wychodzą pracownicy i o tej godzinie są potężne korki do miasta nawet przejazd w tępie 10 na godzinę nie jest możliwy i jestem pewien że problem pojawia się że auta wyjężdzające z miasta mają wolną droge i tam zasówają a ja stojąc w korku i na dodatek przed fotoradarem od tyłu dostałem rykoszetem bo na 90%jestem pewien ze to sanochód wyjeżdżający w tym czasie też dostał zdjęcie co mam zrobić zdjęcia brak bo tyłem zrobione czy mam się upominać o zdjęcie. Ps na cb radiu słuszałem jak zdarza się że zdjęcia dostają dwie osoby bo nie wiedzą który przekroczył prędkość z góry dziękuje za podpowiedz

#4 2012-06-02 14:36:31
szkoda

Użytkownik

2011-07-03

siwusek napisał:

mam pytanie dostałem wezwanie z itd za przekroczenie prędkości z fotoradaru w załączonym piśmie jest tylko ile przekroczone i oświadczenie pytanie nie ma zdjęcia żadnego a i problem polega że tam gdzie zdjęcie zostało zrobione to jest problem żeby tyle jechać bo  są od roku remonty jeden pas ruchu w dwóch kierumkach i prędkość do 30k/g mi zarejstrowano niby 73k/g wszystko by się zdadzało gbyby nie godzina zrobionego zdjęcia 16,00 i tu problem pojawia się ze o godzinie 15,00z bardzo dużego zakładu wychodzą pracownicy i o tej godzinie są potężne korki do miasta nawet przejazd w tępie 10 na godzinę nie jest możliwy i jestem pewien że problem pojawia się że auta wyjężdzające z miasta mają wolną droge i tam zasówają a ja stojąc w korku i na dodatek przed fotoradarem od tyłu dostałem rykoszetem bo na 90%jestem pewien ze to sanochód wyjeżdżający w tym czasie też dostał zdjęcie co mam zrobić zdjęcia brak bo tyłem zrobione czy mam się upominać o zdjęcie. Ps na cb radiu słuszałem jak zdarza się że zdjęcia dostają dwie osoby bo nie wiedzą który przekroczył prędkość z góry dziękuje za podpowiedz

Muszą udowodnić Pana winę. Skoro nawet nie zarejestrowano na zdjęciu numeru rejestracyjnego pojazdu to brak podstaw do nakładania mandatu czy też kierowaniu sprawy do sądu. W innym wypadku muszą też udowodnić, że to Pan wówczas kierował pojazdem.

Z uwagi na posiadaną gigantyczną wiedzę, umiejętności i doświadczenie prawnicze w wielu dziedzinach prawa obecnie wyłącznie dokonuję zasadniczej wykładni przepisów prawnych budzących poważne wątpliwości lub wywołujących rozbieżności w orzecznictwie sądów oraz w drodze wyjątku pełnię rolę „kontroli instancyjnej” tj. weryfikuję poprawność udzielanych odpowiedzi.

#5 2012-06-02 15:15:45
siwusek

Użytkownik

2012-06-02

Dziękuje z odpowiedz numer rej. mają bo wezwanie przyszło do zakładu pracy chodzi o to że napewno jest jakaś fotka od tyłu a ja mam pięciu kierowców i którego teraz podać jak nawet nie wiem jaki kierowca tam był nikt pamiętników nie prowadzi kto gdzie i kiedy jechał

#6 2012-06-02 15:29:25
szkoda

Użytkownik

2011-07-03

siwusek napisał:

Dziękuje z odpowiedz numer rej. mają bo wezwanie przyszło do zakładu pracy chodzi o to że napewno jest jakaś fotka od tyłu a ja mam pięciu kierowców i którego teraz podać jak nawet nie wiem jaki kierowca tam był nikt pamiętników nie prowadzi kto gdzie i kiedy jechał

Wobec tego proszę wskazać owych 5 kierowców jako potencjalnie kierujących w owym dniu. Jeśli nie udowodnią winy konkretnemu kierującemu to sprawa kwalifikuje się do umorzenia.

#7 2012-06-12 11:00:35
akinom

Użytkownik

2012-06-12

Witam

Mam pytanie dotyczace mandatu z fotoradaru. W ubieglym tygodniu dostalam pismo z SM, z ktorego wynika, ze w miejscowosci Karlino fotoradar zarejestrowal przekroczenie dozwolonej predkosci o 24 km/h przez moje auto. SM ukarala mnie mandatem w wysokosci 200 zl i 4 punktami karnymi. Jednak do pisma nie zostalo dolaczone zdjecie. Nie wiem kto kierowal w danej chwili pojazdem-ja czy moj maz. Czy powinnam przyjac mandat czy moge prosic o zmniejszenie wysokosci mandatu - zgodnie z obowiazjacym taryfikatorem mandat moze przeciez wyniesc od 100 do 200 zl. Czy zmniejszyc mandat moze SM czy sprawa jest od razu kierowana do sadu? Jesli oswiadcze, ze to ja kierowalam pojazdem, czy mimo to moge prosic o zmniejszenie mandatu i liczby punktow karnych?