WYpadek w pracy - umowa zlecenie

#1 2012-03-07 12:23:56
moss

Użytkownik

Zarejestrowany:

2012-02-29

Posty: 6

Witam,

Moje pytanie odnosi się wypadku w pracy. Moja koleżanka pracowała na umowę zlecenie w dużej firmie na zastępstwo. Niestety w wyniku wypadku, który stał się w pracy na schodach doznała złamania trójkostnego kości kończyny dolnej. Teraz leży w domu po operacji wstawienia śrub i mało tego zwolnili ją z pracy i powiedzieli że nie należy jej się odszkodowanie z umowy zlecenie. Jednakże z tego co mi się wydaje zakład pracy ma jakieś zobowiązania wobec pracownika, tymbardziej że stąło się to w pracy?

Z góry dziękuję za informacje

Offline
Uzyskaj wysokie odszkodowanie po wypadku samochodowym !
Nawet 100 000 zł !
Bezpłatna analiza - wyślij zgłoszenie >>>
#2 2012-03-07 12:33:40
Centrum Polska

Użytkownik

Zarejestrowany:

2011-01-19

Posty: 758

Re: WYpadek w pracy - umowa zlecenie

Jeżeli pracownik miał opłacaną składke wypadkową przy umowie o zlecenie przez pracodawce to faktycznie stosowne jednorazowe odszkodowanie się należy. Ważne będzie tutaj również wskazanie miejsca tego zdarzenia, gdyż jak wypadek ma miejsce w siedzibie firmy, zakładzie to odszkodowanie się należy ... jeżeli umowa o zlecenie byłą wykonywana np w domu to już niestety nie... A co jest napisane w karcie wypadku???

Pozdrawiam Mariusz

PAMIĘTAJ!!Ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne (art.6 KC).

Offline
#3 2012-03-07 12:37:08
Centrum Polska

Użytkownik

Zarejestrowany:

2011-01-19

Posty: 758

O jakich okolicznościas poślizgnięcia jest mowa??? Niefortunne postawienie nogi czy np mokre schodzy w wyniku mycia??

Pozdrawiam Mariusz

PAMIĘTAJ!!Ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne (art.6 KC).

Offline
#4 2012-03-07 12:47:05
moss

Użytkownik

Zarejestrowany:

2012-02-29

Posty: 6

Wlasnie problem w tym ze nie btyla opacana skladka wypadkowa, umowa zlecenie była wykonywana w siedzibie firmy, wypadek mial też tam miejsce...czy schody były mokre tego ona nie pamieta, wypadek był zgłoszony do bhp ale karty nie dostała

Offline
#5 2012-03-07 12:55:46
Kancelarie Prawne

Użytkownik

Zarejestrowany:

2012-03-01

Posty: 56

Witam,
jeśli można udowodnić jakieś zaniedbanie pracodawcy wówczas można spróbować uzyskać odszkodowanie od niego. Jeśli pracodawca nie uiszczał składki wypadkowej ani nie będzie można udowodnić mu winy pozostanie zgłoszenia szkody z dobrowolnych polis jeśli takie były.
W razie pytań pozostaję do dyspozycji.
Pozdrawiam

Offline
#6 2012-03-07 12:58:17
Centrum Polska

Użytkownik

Zarejestrowany:

2011-01-19

Posty: 758

Zleceniobioca powinień otrzymać karte wypadkową, gdyż sporządzno kartę w trzech egzemlarzach.. Jeden dla ZUS, drugi dla zleceniodawcy a trzeci właśnie dla zleceniobiorcy.. Brak składki wypadkowej w tym przypadku zamyka nam drogę do jednorazowych świadczeń od ZUS. Pozostają tylko dobrowolnie opłacane policy na życie oraz NNW.

Pozdrawiam Mariusz

PAMIĘTAJ!!Ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne (art.6 KC).

Offline
#7 2012-03-07 13:12:02
moss

Użytkownik

Zarejestrowany:

2012-02-29

Posty: 6

pech chiał ze dobrowolnych składek kolezanka tez nie uiscila...no niestety, dziękuje za odpowiedzi

Offline
#8 2012-03-07 13:16:38
Centrum Polska

Użytkownik

Zarejestrowany:

2011-01-19

Posty: 758

Proszę bardzo.. Powodzenia dla koleżanki...

Pozdrawiam Mariusz

PAMIĘTAJ!!Ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne (art.6 KC).

Offline
#9 2012-03-07 17:16:07
Kancel

Użytkownik

Zarejestrowany:

2012-03-05

Posty: 442

Jeżeli koleżanka nie pamięta czy podłoga była mokra wystarczy zobaczyć na grafik sprzątania, tam powinno być napisane, o której myje się podłogi. Poza tym schody mogły być zabłocone i właśnie mimo obowiązku  nie sprzątnięte. Może ktoś widział upadek i będzie mógł pomóc ustalić wszystkie  okoliczności. Jeżeli upadek nastąpił z winy koleżanki wówczas będzie mogła ubiegać się o odszkodowanie z tytułu ubezpieczeń dobrowolnych.

Offline
#10 2012-03-07 23:21:53
szkoda

Użytkownik

Zarejestrowany:

2011-07-03

Posty: 4014

Centrum Polska napisał:

Jeżeli pracownik miał opłacaną składke wypadkową przy umowie o zlecenie przez pracodawce to faktycznie stosowne jednorazowe odszkodowanie się należy. Ważne będzie tutaj również wskazanie miejsca tego zdarzenia, gdyż jak wypadek ma miejsce w siedzibie firmy, zakładzie to odszkodowanie się należy ... jeżeli umowa o zlecenie byłą wykonywana np w domu to już niestety nie... A co jest napisane w karcie wypadku???

Od 1 stycznia 2010 r.  przestał obowiązywać art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst. jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.) w brzmieniu „Nie podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu osoby, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 4, jeżeli wykonują pracę poza siedzibą lub miejscem prowadzenia działalności zleceniodawcy”. Wobec tego od dn. 1 stycznia 2010 r. wszyscy zleceniobiorcy objęci ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi obowiązkowo podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu, niezależnie od tego czy praca jest wykonywana w siedzibie zleceniodawcy czy poza nią.

Z uwagi na posiadaną gigantyczną wiedzę, umiejętności i doświadczenie prawnicze w wielu dziedzinach prawa obecnie wyłącznie dokonuję zasadniczej wykładni przepisów prawnych budzących poważne wątpliwości lub wywołujących rozbieżności w orzecznictwie sądów oraz w drodze wyjątku pełnię rolę „kontroli instancyjnej” tj. weryfikuję poprawność udzielanych odpowiedzi.

Offline

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz okreœlić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce

Zamknij