regres - czy moge sie odwolac

#1 2012-02-28 20:00:38
gibonka

2012-02-28

Mam problem sprawa tyczy sie regresu.

Jakis rok temu zarysowalam komus samochod (nieswiadomie) po czym odjechałam. Oczywiscie o calym zdarzeniu nie mialam pojecia. Wezwano mnie na policje, spisano zezwania, przyznalam sie bo policja powiedziala, ze wszytsko maja na monitoringu ze sklepu. W sumie na moim samochodzie bylo otarcie (sasiad mi zwrocila uwage), jednak nie przejelam sie tym szczegolnie bo pedantka nie jestem - na uczelni czesto ktos mnie zarysuje i nie robie afery. Nie wystawiono mi mandatu, skierowano sprawe do sadu. W sadzie przyznano mi kare grzywny i kilka punktow karnych - zaplacilam. Myslalm ze po sprawie ...a tu dzisiaj okazalo sie ze to co sciagnieto z mojego OC (2,5 tysiaki) mam teraz uregulowac!!! Gdybym wiedziala o regresie i ze ja bede placic dochodzilaby dlaczego za durne rysy jest taka wysoka kwota, ale wtedy olalam, bo szlo to przeciez z OC. Argument ubezpieczalni: ZBIEGLAM Z MIEJSCA ZDARZENIA

Na wyroku nie mam wzmianki, ze zbieglam z miejsca zdarzenia.

W wyroku podany jest artykul na mocy ktorego dostaje kare grzywny i punkty karne (art. 97 kw zw. z art. 23 ust. 1 pkt prawo o ruchu drogowym - czyli przy cofaniu musialam kogos zarysowac) w trybie art. 58 1 i 2 kpw (mowa tutaj o przesluchaniu i ze sprawa moze toczyc sie bez mojego udzialu).

Zero mowy o tym, ze UCIEKŁAM.

Gdy bylam przesluchiwana na policji, mowilam babce, ze nieswiadomie musialam kogos zarysowac. Bylam dzisiaj w sadzie przegladalam protokol z przesluchania mnie i poszkodowanego. I wszedzie pisza, ze oddalilam sie a nie ucieklam. Jest tez mowa, ze nie wiedzialam, ze w cos w jechalam.

Czy mozna sie odwolywac od REGRESU ? Skoro w wyroku nie ma mowy o mojej ucieczce, na podstawie czego ubezpieczalnia zarzuca mi UCIECZKE?

Tak na marginesie. Ubezpieczalnia moze wnioskowac tylko o odpis wyroku czy takze o akta sprawy ?

Z gory dziekuje za pomoc!

#2 2012-04-17 10:38:14
DORADCAX

2012-03-31

Re: regres - czy moge sie odwolac

sam fakt oddalenia się z miejsca zdarzenia jest w myśl przepisów urpawnieniem ubezpieczyciela do wystąpienia z regresem

art 43 pkt 4 ustawy z dnia 22.05 2003

#3 2012-04-17 21:54:44
szkoda

2011-07-03

DORADCAX napisał:

sam fakt oddalenia się z miejsca zdarzenia jest w myśl przepisów urpawnieniem ubezpieczyciela do wystąpienia z regresem

art 43 pkt 4 ustawy z dnia 22.05 2003

Bzdura- nie chodzi w tych przepisach o oddalenie się tylko zbiegnięcie, a to już robi ogromną różnicę. Zgodnie z art. 43 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (tekst. jedn. Dz. U. z 2003 r. Nr 124, poz. 1152 ze zm.)  zakładowi ubezpieczeń przysługuje prawo dochodzenia od kierującego pojazdem mechanicznym zwrotu wypłaconego z tytułu ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych odszkodowania, jeżeli kierujący: 1) wyrządził szkodę umyślnie lub w stanie po użyciu alkoholu albo pod wpływem środków odurzających, substancji psychotropowych lub środków zastępczych w rozumieniu przepisów o przeciwdziałaniu narkomanii, 2) wszedł w posiadanie pojazdu wskutek popełnienia przestępstwa, 3) nie posiadał wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem mechanicznym, z wyjątkiem przypadków, gdy chodziło o ratowanie życia ludzkiego lub mienia albo o pościg za osobą podjęty bezpośrednio po popełnieniu przez nią przestępstwa, 4) zbiegł z miejsca zdarzenia.

#4 2012-04-17 21:58:16
szkoda

2011-07-03

gibonka napisał:

Czy mozna sie odwolywac od REGRESU ? Skoro w wyroku nie ma mowy o mojej ucieczce, na podstawie czego ubezpieczalnia zarzuca mi UCIECZKE?

Tak na marginesie. Ubezpieczalnia moze wnioskowac tylko o odpis wyroku czy takze o akta sprawy ?

Z gory dziekuje za pomoc!

1) Tak- jak nie uznają argumentów to jedynie mogą skierować sprawę do sądu ale tego nie uczyni gdyz nie ma praktycznie żadnych szans w sądzie przy umiejętnej obronie, argumentacji;

2) Pkt 1- po prostu chce pieniędzy. Zgodnie z tezą wyroku S.N. z dn. 15 marca 2001 r. III KKN 492/99 "Zbiegnięcie z miejsca zdarzenia w rozumieniu art. 145 § 4 k.k. z 1969  r. (analogicznie: art. 178 k.k.) ma miejsce wówczas, gdy sprawca oddala się z miejsca wypadku w zamiarze uniknięcia odpowiedzialności, w szczególności uniemożliwienia lub utrudnienia ustalenia jego tożsamości, okoliczności zdarzenia i stanu nietrzeźwości (na tle art. 178 k.k. także pozostawania pod wpływem środka odurzającego)";

3) Co do zasady o prawomocny wyrok.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce

Zamknij