Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz okreœlić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce

Zamknij

Przyczyna zewnętrzna wypadku w pracy - PILNE

#1 2012-02-23 04:53:35
agata2003

Użytkownik

2012-02-23

W trakcie schodzenia po schodach usłyszałam trzask oraz poczułam ból w kolanie. Lekarz stwierdził  uraz stawu kolanowego. Komisja powypadkowa odmówiła uznania to za wypadek w pracy gdyż brak było przyczyny zewnętrznej. Jako uzasadnienie podano, że schodziłam po schodach suchych, nie uszkodzonych, nie poślizgnęłam się, nie potkęłam się, nie upadłam a mimo to doznałam urazu.
Nie zgadazam się z tym stwierdzeniem. Czy prawidłowe jest rozumowanie komisji powypadkowej?

#2 2012-02-23 22:35:00
szkoda

Użytkownik

2011-07-03

Re: Przyczyna zewnętrzna wypadku w pracy - PILNE

1) Trudno oceniać- wszystko zależy od okoliczności. Kości same się nie łamią- musiało być chociażby złe stąpnięcie. Wyrok S.N. z dn. 15 czerwca 1980 r. III PR 33/80 „Przyczyną zewnętrzną w rozumieniu art. 6 ustawy wypadkowej z 12.VI.1975 r. może być nawet niefortunny odruch pracownika - jego nieskoordynowane poruszenie się. Wyłączenie przyczyny zewnętrznej byłoby uzasadnione tylko wtedy, gdyby istniały podstawy do ustalenia, że wypadek pracownika został spowodowany jego schorzeniem łączącym się np. ze skłonnością do omdleń lub zakłóceń równowagi”.

Z uwagi na posiadaną gigantyczną wiedzę, umiejętności i doświadczenie prawnicze w wielu dziedzinach prawa obecnie wyłącznie dokonuję zasadniczej wykładni przepisów prawnych budzących poważne wątpliwości lub wywołujących rozbieżności w orzecznictwie sądów oraz w drodze wyjątku pełnię rolę „kontroli instancyjnej” tj. weryfikuję poprawność udzielanych odpowiedzi.