Problem w relacjach z ludźmi

#1 2011-12-28 16:35:44
biendrona01

2011-12-28

Witam,

Znalazłam adres tego forum na innym forum internetowym poświęconym pomocy psychologicznej online. Mój problem jest chyba dość nietypowy. Mam 19 lat i zauważyłam, że od pewnego czasu moje relacje z ludźmi pogorszyły się: oddalam się od swoich przyjaciół, i choć wydaje mi się, że zawieram więcej nowych znajomości, to coraz trudniej mi później je podtrzymywać.

Parę miesięcy temu przeprowadziłam się (rozpoczęłam studia w nowym mieście) i na początku często zdarzało się, że poznając ludzi, którzy wydawali mi się szczególnie interesujący, w myślach jakby automatycznie stawiałam się na przegranej pozycji wiedząc raczej że nie będę warta ich zainteresowania. Jednocześnie nieustannie starałam się kontrolować to, co mówię, żeby przypadkiem nie palnąć nic głupiego. Chciałam wypaść w ich oczach jak najlepiej i zostać uznana za "fajną", choć rezultat - przynajmniej w moim odczuciu, bo nigdy nie otrzymałam żadnej zwrotnej odpowiedzi - zawsze był tak samo mizerny. Być może dlatego, że przez to kontrolowanie, przez większość rozmowy milczałam (w mojej głowie bez przerwy przewijały się myśli, ale żadna nie była wystarczjąco błyskotliwa żeby móc wyjść na powierzchnię).

Czasem z kolei, przy poznawaniu niektórych osób z mojego roku, w myślach od razu przypisywałam im kategorię głupich, niewartych bliższego poznania. Starałam się nie dać tego po sobie poznać, ale z nimi oczywiście też kontakt zanikał po pierwszej rozmowie.

Tak było odkąd pamiętam: w relacjach zwykle balansowałam między poczuciem wyższości, a niższości względem innych. Nigdy też nie wiedziałam tak do końca jak mam o sobie myśleć: jak o próżnej egoistce czy nieśmiałej, zamkniętej w sobie dziewczynie. W domu często zdarza mi się słyszeć to pierwsze określenie, a od znajomych raczej to drugie.

Mimo wszystko, udało mi się stworzyć kilka silnych więzi z ludźmi, których mogę nazwać swoimi przyjaciółmi. Jednak ostatnio, nawet z nimi, ciężko mi jest się dogadywać: problem ten tym jest większy, im bardziej mi na kimś zależy. Znów bardzo kontroluję nie tylko swoje słowa ale i zachowanie (np. odzywam się do nich rzadziej żeby nie zostać uznana za natręta - raczej "na wyrost", bo nigdy nie dostałam żadnych sygnałów ze tak jest-, czasem wręcz unikam rozmów, bo boję się że mogą skończyć się fiaskiem, na przykład ciszą która oznaczałaby że nie mamy już o czym rozmawiać). Wszystkie te działania są chyba spowodowane strachem o to, że odniosę porażkę, która sprawi, że ich stracę. Nie wyobrażam sobie co by było gdybym nagle zniknęli ci, przy mnie pozostali - przy tym jak ciężko jest mi zdobywać nowe znajomości.

Najgorsze jest to, że często mam wrażenie że sama działam przeciwko sobie. Bardzo potrzebuję bliskich więzi z ludźmi, tymczasem przez to, że tak bardzo tego chcę, robię rzeczy które zupełnie na to nie wskazują. Kontrolując swoje myśli, nie wyrażam siebie, więc nie jestem sobą, kończę znajomości zakładając z góry ze nie znajdę nic wspólnego z jakąś osobą, unikam imprez bo chcąc wypaść jak najlepiej nie potrafię wrzucić na luz i powygłupiać się tak jak inni, coraz rzadziej rozmawiam z przyjaciółmi, więc nasz kontakt słabnie. Stawiam przed ludźmi bariery i często nawet nie daję im szansy mnie polubić, tak mocno obawiam się porażki. Większość moich relacji jest więc płytkich. Czuję że jestem w błędnym kole.

Bardzo chciałabym znaleźć źródło takiego mojego "sabotażowego" zachowania. Czy mogę jakoś z tym walczyć? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

#2 2011-12-29 00:14:02
szkoda

2011-07-03

Re: Problem w relacjach z ludźmi

Trudno powiedzieć skąd takie zachowanie wynika. Być może po prostu z cech charakteru i nic więcej. Być może również gra tu rolę niska samoocena i brak wiary w siebie.

#3 2014-01-15 12:32:42
DMarlaj

2014-01-15

według mnie lepiej skontaktować się na indywidualne coachingi do profesjonalistów

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce

Zamknij