Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz okreœlić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce

Zamknij

Mandat za niewskazanie kierującego pojazdem

#211 2013-01-20 22:58:14
vit

Użytkownik

2013-01-20

Witam serdecznie.Jestem przypadkowo na tym forum.Potrzebuję pomocy w takiej sprawie.
Jestem nękany przez Straż Miejską za przekroczenie prędkości.Zdjęcie zrobione z tyłu.W odpowiedzi na pierwsze pismo wskazałem kierującego znajomego z Ukrainy i podałem dane podstawowe-takie jakie posiadałem /imię-nazwisko-adres i rok urodzenia/.Nękano mnie kilkakrotnie abym zgłosił się do ich siedziby/500 km x 2-bagatela/abym wskazał kierującego.Odpisywałem,że się nie stawię ze względu na stan zdrowia to raz,odległość-dwa,a kierującego podałem-to trzy.Nic to nie dało.ukarali mnie za niestawienie się.Napisałem odwołani,załączając też dokumenty na temat zdrowia.Karę anulowano i nastąpiła cisza 2-3 miesiące.Teraz dostaję pismo kolejne,gdzie wzywają mnie do zapłacenia mandatu,bowiem nie wskazałem kierującego??? straszą mnie karą 5000 pln i skierowaniem sprawy do sądu.Logiczne jest,że chcą mnie zmusić za wszelką cenę do zapłacenia mandatu a jeśli odmówię to poniosę 3-4 razy większe skutki dojazdu na rozprawę.O ile będzie jedna i o ole sąd przyzna mi rację bo będzie to pewnie w sądzie w tej miejscowości a jest to teren znany z solidnej "służby" Straży miejskiej a mianowicie-Koszalińskie.
Czy działanie SM są zgodne z prawem i co począć z tym fantem.

#212 2013-01-21 23:31:32
Robert__

Użytkownik

2013-01-21

Witam!

Potrzebuje porady. Mam z żoną problem ze Strażą Gminną. dostaliśmy z fotoradaru zdjęcie od tyłu naszego auta. Żona stawiła się do SG, mimo chęci wskazania osoby kierującej było to nie możliwe ze względu na brak widocznej twarzy, podała 3 osoby które użytkują ten samochód (osoby z rodziny). Wszyscy zostali wezwaniu przez SG na złożenie wyjaśnień. wczoraj przyszedł do żony list z informacją o wyroku sądu za niewskazanie osoby której powierzyło się pojazd ( Art. 96 § 3 KW ). Czy odwoływać się od tej decyzji? w końcu żona podała 3 osoby które mogły prócz niej użytkować to auto w danym dniu. jeżeli nie odwoływać się to co dalej dzieje się z mandatem. kara za niewskazanie jest ale co z kara za przekroczenie prędkości? czy np po zapłaceniu kwoty za niewskazanie sprawa mandatu za zdjęcie jest zakańczana czy wyjaśniana dalej? Czy żona została prawnie ukarana za niewskazanie osoby, skoro wskazała 3 osoby użytkujące pojazd, a skąd ma wiedzieć kto akurat jechał jeżeli w tym czasie była w pracy?

z góry dziękuje za szybką odpowiedź
pozdrawiam
Robert

#213 2013-01-26 23:30:00
Karol70

Użytkownik

2012-05-17

Witam,
nie wiem, czy sprawa ta była podejmowana na tym forum, ale zapewne jest tu wielu poszkodowanych przez SG Kęsowo. Informuję wszystkich, że po zgłoszeniach kierowców i zobligowana przez sąd, prokuratura wszczęła śledztwo w kilku sprawach połączonych w jedną sprawę:
1. Niedopełnienie obowiązków przez wójta na szkodę interesu publicznego.
2. Wykonywanie czynności przez osobę podającą się za funkcjonariusza SG w Kęsowie.
3. Poświadczenie nieprawdy przez wójta.
A wszystko dlatego, że SG Kęsowo formalnie przestała istnieć 24 lutego 2012 r. Uchwała Rady Gminy w Kęsowie ją zlikwidowała. Wspomnianego dnia miała zacząć funkcjonować Straż Międzygminna, ale tej wójt nigdy nie utworzył. Pracowali nadal strażnicy, którzy posługiwali się nieważnymi już pieczęciami i nie byli formalnie zatrudnieni w nowej jednostce. W końcu Wojewoda Kujawsko-Pomorski też zawiadomił prokuraturę. Oprócz wyżej wymienionych spraw zawiadomił także o tym, że strażnicy próbowali przez komornika egzekwować nieważne mandaty.
Więc, raczej niech nikt im nic nie płaci... A jeśli ktoś od nich dostanie jakieś wezwanie, niech zawiadamia prokuraturę.

#214 2013-01-26 23:33:58
Karol70

Użytkownik

2012-05-17

vit napisał:

Witam serdecznie.Jestem przypadkowo na tym forum.Potrzebuję pomocy w takiej sprawie.
Jestem nękany przez Straż Miejską za przekroczenie prędkości.Zdjęcie zrobione z tyłu.W odpowiedzi na pierwsze pismo wskazałem kierującego znajomego z Ukrainy i podałem dane podstawowe-takie jakie posiadałem /imię-nazwisko-adres i rok urodzenia/.Nękano mnie kilkakrotnie abym zgłosił się do ich siedziby/500 km x 2-bagatela/abym wskazał kierującego.Odpisywałem,że się nie stawię ze względu na stan zdrowia to raz,odległość-dwa,a kierującego podałem-to trzy.Nic to nie dało.ukarali mnie za niestawienie się.Napisałem odwołani,załączając też dokumenty na temat zdrowia.Karę anulowano i nastąpiła cisza 2-3 miesiące.Teraz dostaję pismo kolejne,gdzie wzywają mnie do zapłacenia mandatu,bowiem nie wskazałem kierującego??? straszą mnie karą 5000 pln i skierowaniem sprawy do sądu.Logiczne jest,że chcą mnie zmusić za wszelką cenę do zapłacenia mandatu a jeśli odmówię to poniosę 3-4 razy większe skutki dojazdu na rozprawę.O ile będzie jedna i o ole sąd przyzna mi rację bo będzie to pewnie w sądzie w tej miejscowości a jest to teren znany z solidnej "służby" Straży miejskiej a mianowicie-Koszalińskie.
Czy działanie SM są zgodne z prawem i co począć z tym fantem.

Zawiadom prokuraturę. Na nich nie ma innej rady.

#215 2013-01-26 23:41:19
Karol70

Użytkownik

2012-05-17

Robert__ napisał:

Witam!

Potrzebuje porady. Mam z żoną problem ze Strażą Gminną. dostaliśmy z fotoradaru zdjęcie od tyłu naszego auta. Żona stawiła się do SG, mimo chęci wskazania osoby kierującej było to nie możliwe ze względu na brak widocznej twarzy, podała 3 osoby które użytkują ten samochód (osoby z rodziny). Wszyscy zostali wezwaniu przez SG na złożenie wyjaśnień. wczoraj przyszedł do żony list z informacją o wyroku sądu za niewskazanie osoby której powierzyło się pojazd ( Art. 96 § 3 KW ). Czy odwoływać się od tej decyzji? w końcu żona podała 3 osoby które mogły prócz niej użytkować to auto w danym dniu. jeżeli nie odwoływać się to co dalej dzieje się z mandatem. kara za niewskazanie jest ale co z kara za przekroczenie prędkości? czy np po zapłaceniu kwoty za niewskazanie sprawa mandatu za zdjęcie jest zakańczana czy wyjaśniana dalej? Czy żona została prawnie ukarana za niewskazanie osoby, skoro wskazała 3 osoby użytkujące pojazd, a skąd ma wiedzieć kto akurat jechał jeżeli w tym czasie była w pracy? z góry dziękuje za szybką odpowiedź
pozdrawiam
Robert

Coś dawno nikt tu nie odpowiada. Mam nadzieję, że złożyliście sprzeciw od wyroku nakazowego. W takich sprawach sądy umarzają sprawę, niestety nie robią tego w wyrokach nakazowych, bo te podpisują z automatu, zasadniczo bez czytania akt.

#216 2013-02-03 20:54:32
Robert__

Użytkownik

2013-01-21

Witam!

Tak złożyliśmy sprzeciw, czekamy z odpowiedzią sądu.. dam znać, jaki będzie kolejny krok.

pozdrawiam
Robert

#217 2013-02-18 18:40:08
A86

Użytkownik

2013-02-18

?

#218 2013-03-01 10:21:21
gaspero

Użytkownik

2013-03-01

Witam dostałem zdjęcie z fotoradaru z gminy Kęsowo kierowca niewidoczny nie wskazałem kierującego jest za to 500 zł mandatu czy jest szansa na uniknięcie egzekucji

#219 2013-04-05 19:13:52
redbalonik

Użytkownik

2013-04-05

Witam,

proszę o poradę / opis sytuacji:

do mojego brata który jest właścicielem auta w leasingu przyszły fotki ze SM ze znajomymi dokumentami

moj brat na pierwszy zestaw nie odpowiedział, przyszedł kolejny... na kolejny odpowiedział że prawdopodobnie prowadziłem ja

w takim razie dokumenty przyszły do mnie... odpowiedziałem wypełniając pierwszy przypadek , przyznając sie że to ja prowadziłem auto.

w tym momencie dzwoni do mnie pani ze SM i mówi że minął już termin 180 dni i nie musi sprawe oddac do sadu...
lecz jeśli przyjadę do nich- do SM to może to inaczej załatwimy

więc jestem w SM i funkcjonariusz wprost mówi do mnie żebym zmienił oświadczenie, nie przyznał się do winy a on w takiej sytuacji wystawi mi mandat na kwote grzywny przewidzianą w taryfikatorze plus 100 zł !

poprosiłem o kilka dni zwłoki i umówiłem sie po weekendzie...

dodam że strażnik upomniał mnie że w sądzie zapłace dużo więcej !

na mój gust podejrzane wydało mi się że strażnik namawia mnie na poświadczenie nieprawdy... ??? co jest?

nie chciał bym się przez to bardziej wkopać...

tutaj na forum przeczytałem że gdy chodzi o osoby bliskie to można zasłonic się dobrem osoby bliskiej i odmówić wskazania sprawcy.

w swoim oświadczeniu brat wykazał sie dobrą wola i wskazał prawdopodobnego sprawcę czyli mnie, więc nie może byc za to karany.

czy zatem moge zmienić przed sądem moje oświadczenie i stwierdzić że jednak to nie ja kierowałem pojazdem bo np. przypomniało mi się że byłem w tym czasie gdzie indziej. ?

i jakie w związku z tym mogę miec problemy?

auto jest firmowe i kikla osób mogło go używać w tamtym dniu,  dodam że zdjęcie jest wykonane od tyłu... nie widać kierowcy.

ps. czy moge argumentowac moja decyzję tym że chciałem bronić brata przed nałożeniem mamdatu 500 zł za nie wskazanie sprawcy ?   (mój brat nie ma prawa jazdy i nigdy nie kierował autem) jest jego właścicielem-lisingobiorcom

z góry dziękuję za odpowiedź

#220 2013-04-17 01:43:39
green111

Użytkownik

2013-04-17

Witam. Prosze o rade w nastepujacej sprawie. W czerwcu 2011 otrzymalem za przekroczenie predkosci o 12 km/h 2 zdjecia jedno od SM drugie od SG . pierwsza po kase zglosila sie SM utargowalem na 50 zl i zaplacilem. Po miesiacu upomniala sie SG . Wowczas w odpowiedzi napisalem wniosek o umozenie postepowania w zwiazku z prawomocnym zakonczeniem postepowania przez SM o to wykroczenie ( na obu zdjeciach przekroczenie o 12km/h, roznica czasu 3 min, zdjecia tylu pojazdu). W tym wniosku podalem swoje dane osobowe a z tresci wynikalo jednoznacznie ze to ja prowadzilem pojazd. w odpowiedzina ten wniosek otrzymalem od SG mandat 200 za niepodanie danych kierujacego. Na to pismo odpowiedzialem ze nie zgadzam sie z tym mandatem, bo dane podalem we wniosku. Potem byla ciszaaz do wczoraj gdy dostalem pismo z US ze wszczynaja post egzekucyjne w zwiazku z niezaplaconym przeze mnie mandatem za niepodanie danych. Nadmieniam ze byl to mandat zaoczny ktorego nie zaplacenie w terminie powinno skutkowac wnioskiem do sadu. Wg mnie tytulem wykonawczym powinien byc wyrok sadu a nie mk zaoczny. Pytanie co robic? Jak wstrzymac egzekucje?

#221 2013-08-07 14:57:04
ivona

Użytkownik

2013-08-07

Witam.
Mam pytanie odnośnie straży miejskiej i ich mandatów. W marcu tego roku byłam w Warszawie odebrać brata z lotniska i miesiąc temu przyszedł mi mandat karny za przekroczenie dozwolonej prędkości oraz niezastosowanie się do sygnalizacji świetlnej. Jednak pismo przysłali bez zdjęcia. Napisane było na którym skrzyżowaniu doszło do zdarzenia i że zdjęcia mogę obejrzeć w siedzibie Straży Miejskiej w W-wie. Sprawdziłam to skrzyżowanie - jest to duże skrzyżowanie z 3 lub 4 pasami więc nie mam pewności czy to wykroczenie dotyczy mnie. Poza tym jechaliśmy z mężem na zmiany i też nie wiem kto w tym czasie kierował. Nie przyjęłam mandatu. Napisałam odwołanie i prośbę o przesłanie zdjęć lub ich kopii. Ze względu na dużą odległość i trudna sytuację materialna nie mogłam sobie pozwolić na osobiste wstawienie się w siedzibie Straży.Odpowiedź przyszła za parę tygodni. Teraz mam 7 dni na wstawienie się u nich w charakterze osoby podejrzanej o popełnienie wykroczenia. Nie wiem co mam w takiej sytuacji zrobić? Jestem osoba bezrobotna i nie stać mnie na podróż do Warszawy. Zastanawiam się czemu nie mogli mi przesłać zdjęć. Większość osób je dostaje więc czumu ja nie mogę ich otrzymać. Oni napisali że  ,,w obecnym stanie prawnym brak jest podstaw prawnych obowiązujących organ prowadzący czynności wyjaśniające do wysłania właścicielowi pojazdu dokumentacji fotograficznej z popełnionego wykroczenia" Czy to oznacza, że ja te zdjęcia zobaczę tylko u nich lub w sądzie?? ?Nie przyjmę mandatu dopóki nie będę pewna że to rzeczywiście moja wina. Co ja mam w takiej sytuacji postąpić??? Proszę o radę.

#222 2014-03-24 19:34:15
dawdun

Użytkownik

2014-03-24

Witam serdecznie, prosze opomoc;).Sprawa wyglada nastepujaco otrzymalem wezwanie alternatywne od SM ktora za posrednictwem fotoradaru ujawnila wykroczenie : wjechanie na skrzyzowanie na czerwonym swietle.  w odpowiedzi na owe wezwanie napisale, ze niestety nie pamietam kto wtedy prowadzil pojazd a przeslane zdjecie jest dalece nieczytelne w zwiazku z czym nue jesrem w stanie wskazac osoby ktora pojazd prowadzila. ponadto odnioslem sie do kwestii ze w oegm czasie SM nie posiadala uprawnien do korzystania z fotoradarów stacjonarnych. Myslalem ze sprawa na tym sie zakonczyla w zwiaz z tym ze SM nie przekazala zadnego pisma w odpowiedzi na moje wyjasnienia. Tak sie niestety nie stalo, poniewaz ostatnio dostalem wezwanie na przesluchanie na komisariat policji w charakterze podejrzanego. Policjant poinformowal mnie ze nue chodzi juz o kwestie mandatu a o kwestie nie wskazania prowadzavego pojazd. W tym momencie pragne jrdnoczesnie wskazac ze wykroczenie mialo miejsce w czerwcu ubieglego roku. czy w tej sytuacji nie za pozno podjeto dalsze dzialania? Wracajac do przesłuchania  potwierdzilem ze nnie pamietam kto prowadzil pojazd i ze czasrm pozyczam auto, ze procz mnie jezdzi zona. policjant w pewnym momencue zaaczal sugerowac ze oni maja dokladniejsze zdjecia ale ze skoro nie pamietam to wezwali moja zone ktora niedlugo ma sie stawic na komende. Proszę mi powiedziec co grozi mi w tej sprawie. Zona w pewnym momencie zasugerowala ze ona powie ze to ona prowadzila dla swietego spokoju mimo ix tego rzeczywiscie nie robila. Alr zakladajac hipotetycznie gdyby sie zgodzila to co by Jej grozilo bo chuba odpowiedzislnosc z tytulu niewskazania nie bylaby w tym momencie zasadna, a jesli chodzi o pistepowanie mandatowe nie mogloby byc wszczęte czyz nie? Prosze o ifpowiedz u serdecznie dziekuje;) Pozdrawism