uraz oka a % odszkodowania zus

#1 2011-08-17 13:52:58
Ewa11

2011-08-17

Witam,
mam pytanie odnośnie takiej sytuacji: mąż miał wypadek (który został uznany za wypadek przy pracy) z urazem oka. Po operacji oka miał usuwaną też zaćmę pourazową ze wszczepieniem sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej. Stawił się przed lekarzem orzecznikiem, który przyznał mu 12,5 % odszkodawania wg tabeli z rozporządzenia MPiPS (ostrość wzroku oka prawego 0,5 a oka lewego 1,0). Moje pytanie brzmi: czy nie powinien dostać jeszcze odszkodowania z pkt 35 za usunięcie zaćmy pourazowej te 15% ?
Proszę o szybką odpowiedź bo termin na sprzeciw to 14 dni.
I może jakiś wzór pisma ze sprzeciwem?
Pozdrawiam, Ewa11

#2 2011-08-18 00:36:27
szkoda

2011-07-03

Re: uraz oka a % odszkodowania zus

1) Jeśli była to zaćma pourazowa, skutek przyczynowo- sutkowy to w mojej ocenie powinno mieć to wpływ na wysokość trwałego uszczerbku na zdrowiu;

2) Termin 14 dni to termin jedynie instrukcyjny- można pisać odwołania aż do upłynięcia terminu przedawnienia- 3 lata. Odwołanie zaś argumentuje się zawsze indywidualnie.

#3 2011-08-18 09:08:04
Ewa11

2011-08-17

Dziękuję za szybką odpowiedź, lecz dalej nie jestem pewna czy mam podstawy do wniesienie sprzeciwu.

W orzeczeniu mam napisane:
"W oparciu o obowiązujące przepisy ustalono 12,5% długotrwałego uszczerbku na zdrowiu spowodowanego skutkami wypadku przy działalności gospodarczej z dn. ... nr pozycji tabeli 27a   12,5%.
Opis naruszenia sprawnosci organizmu:
zaburzenia funkcji OP wskutek urazu dają taki uszczerbek."

Zaświadczenie o stanie zdrowia składane do ZUS-u zawierało opisy:
"Choroba podstawowa: stan po orazie oka prawego rana przebijająca rogówkowo-twardówkowa z wypadnięciem tęczówki i ciała szklistego.
Choroby współistniejące:
Zaćma pourazowa oka prawego, ubytek tęczówki oka prawego, stan po operacji zaćmy + wszczep sztucznej soczewki oka.
Ocena wyników leczenia:
Oko prawe nie rokuje poprawy. Konieczne szkła korekcyjne."

W rozporządzeniu o uszczerbku na zdrowiu w dziale C. Uszkodzenia narządu wzroku są określenia specjalistyczne, których znaczenia większości nie rozumiem ale punkt 35 jasno mówi:
"Usunięcie zaćmy pourazowej ze wszczepieniem sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej
a) w jednym oku  15%"

Proszę o potwierdzenie: czy dobrze myślę, że mąż powinien otrzymać również odszkodowanie z tego 35 punktu.

Pozdrawiam, Ewa11

#4 2011-08-23 01:01:44
szkoda

2011-07-03

W mojej ocenie ma do tego prawo. Jeśli chodzi o likwidację szkody z ubezpieczeń dobrowolnych grupowych i indywidualnych to warto przeczytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia (tzw. OWU). Jeśli chodzi o odszkodowanie z NNW to przysługuje co do zasady jedynie odszkodowania jako iloczyn trwałego uszczerbku na zdrowiu i sumy ubezpieczenia. Rozumiem, że chodzi również i roszczenie w postaci jednorazowego odszkodowania z ZUS za stwierdzony trwały uszczerbek na zdrowiu. Jeśli chodziłoby o likwidację szkody osobowej z polisy OC pojazdu sprawcy (w takie sytuacje też się zdarzają i kwalifikowane jako wypadek w pracy lub na równi z wypadkiem w pracy to zgodnie z art. 361 § 1 k.c. zobowiązany do odszkodowania ponosi odpowiedzialność tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego szkoda wynikła. Zgodnie zaś z  § 2 powołanego przepiusu w powyższych granicach, w braku odmiennego przepisu ustawy lub postanowienia umowy, naprawienie szkody obejmuje straty, które poszkodowany poniósł, oraz korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.

#5 2011-08-23 10:01:55
Ewa11

2011-08-17

Nie był to wypadek komunikacyjny, mąż nie jest nigdzie poza ZUS-em ubezpieczony i dział "C.Uszkodzenia narządu wzroku" ,na który się powołuję to część rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej (Dz. U. z dnia 28 grudnia 2002 r.).

Ma przyznane odszkodowanie z tabeli z pkt 27a   i nie wiem czy pisać odwołanie by dodatkowo otrzymał odszkodowanie z pkt 35 w/w rozporzadzenia czyli za "usunięcie zaćmy pourazowej ze wszczepieniem sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej". Czy mu się to należy?

Czy może wystąpić sytuacja, że należy się mu odszkodowanie z więcej niż jednego punktu rozporzadzenia?

#6 2011-08-23 14:29:43
szkoda

2011-07-03

Ewa11 napisał:

Nie był to wypadek komunikacyjny, mąż nie jest nigdzie poza ZUS-em ubezpieczony i dział "C.Uszkodzenia narządu wzroku" ,na który się powołuję to część rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej (Dz. U. z dnia 28 grudnia 2002 r.).

Ma przyznane odszkodowanie z tabeli z pkt 27a   i nie wiem czy pisać odwołanie by dodatkowo otrzymał odszkodowanie z pkt 35 w/w rozporzadzenia czyli za "usunięcie zaćmy pourazowej ze wszczepieniem sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej". Czy mu się to należy?

Czy może wystąpić sytuacja, że należy się mu odszkodowanie z więcej niż jednego punktu rozporzadzenia?

1) Tak- pisać. W mojej ocenie takie roszczenie mu przysługuje. Zresztą mówi to samo przez się skoro jest taki punkt w tabel powołanego rozporządzenia;

2) Tak- oczywiście. Przecież podczas wypadku można doznać wielu urazów np. różnych narządów ciała i wówczas będzie wiele punktów tabel brane pod uwagę.

#7 2011-09-02 11:01:13
Ewa11

2011-08-17

Dziękuję za odpowiedź.
Odwołanie napisane i złożone 31-08-2011.
Teraz czekamy na dalsze postępowanie ZUS-u

#8 2011-09-04 00:59:38
szkoda

2011-07-03

Ewa11 napisał:

Dziękuję za odpowiedź.
Odwołanie napisane i złożone 31-08-2011.
Teraz czekamy na dalsze postępowanie ZUS-u

Słusznie- jeszcze wchodzi w grę ewentualny pozew do sądu w przypadku nie uwzględnienia odwołania.

#9 2014-03-12 22:51:00
amelka998

2014-03-12

Ewa11 napisał:

Dziękuję za szybką odpowiedź, lecz dalej nie jestem pewna czy mam podstawy do wniesienie sprzeciwu.

W orzeczeniu mam napisane:
"W oparciu o obowiązujące przepisy ustalono 12,5% długotrwałego uszczerbku na zdrowiu spowodowanego skutkami wypadku przy działalności gospodarczej z dn. ... nr pozycji tabeli 27a   12,5%.
Opis naruszenia sprawnosci organizmu:
zaburzenia funkcji OP wskutek urazu dają taki uszczerbek."

Zaświadczenie o stanie zdrowia składane do ZUS-u zawierało opisy:
"Choroba podstawowa: stan po orazie oka prawego rana przebijająca rogówkowo-twardówkowa z wypadnięciem tęczówki i ciała szklistego.
Choroby współistniejące:
Zaćma pourazowa oka prawego, ubytek tęczówki oka prawego, stan po operacji zaćmy + wszczep sztucznej soczewki oka.
Ocena wyników leczenia:
Oko prawe nie rokuje poprawy. Konieczne szkła korekcyjne."

W rozporządzeniu o uszczerbku na zdrowiu w dziale C. Uszkodzenia narządu wzroku są określenia specjalistyczne, których znaczenia większości nie rozumiem ale punkt 35 jasno mówi:
"Usunięcie zaćmy pourazowej ze wszczepieniem sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej
a) w jednym oku  15%"

Proszę o potwierdzenie: czy dobrze myślę, że mąż powinien otrzymać również odszkodowanie z tego 35 punktu.

Pozdrawiam, Ewa11

#10 2014-03-12 22:53:08
amelka998

2014-03-12

witam chciałbym się skontaktować z użytkownikiem Ewa11 pilne

#11 2015-05-09 09:31:14
marekha80

2015-05-09

witam także mam podobny problem a mianowicie uraz oka lewego ze wszczepieniem sztucznej soczewki (czyli zaćma pourazowa. Dostałem 10% uszczerbku i co robić dalej. Na czym opierać odwołanie.
arek
Z góry dziękuję pozdrawiam marek.

#12 2015-05-11 10:14:53
Martus

2015-04-28

marekha80 napisał:

witam także mam podobny problem a mianowicie uraz oka lewego ze wszczepieniem sztucznej soczewki (czyli zaćma pourazowa. Dostałem 10% uszczerbku i co robić dalej. Na czym opierać odwołanie.
arek
Z góry dziękuję pozdrawiam marek.

Witam. W Pana przypadku (przy zaćmie urazowej) procent uszczerbku ustala się na podstawie ostrości wzroku oka lewego. Odpowiedni procent można sprawdzić w tabeli norm. Jeśli w wynikach badań ma Pań podaną ostrość wzroku i według tabeli wynika, że przysługuję Panu większy procent uszczerbku to tym może Pan umotywować swoje odwołanie. W razie pytań co do sprawy czy też w przypadku poszukiwania dobrej i  niedrogiej kancelarii służę pomocą smile

#13 2015-05-11 10:31:52
magda88

2015-05-11

Dzień dobry. Pamiętajcie, że obok odszkodowania z ZUS za wypadek przy pracy lub świadczenia z nim związane jest możliwość uzyskania odszkodowania z ubezpieczenia pracodawcy. Jedno nie wyklucza drugiego-wręcz przeciwnie-w moim przypadku otrzymałam odszkodowanie z ZUS i z ubezpieczenia pracodawcy.
W razie pytań proszę o kontakt chętnie pomogę.

#14 2015-05-11 14:20:20
marekha80

2015-05-09

witam. Dlaczego na podstawie tabeli ostrości wzroku jeżeli dwa punkty poniżej na liście uszczerbku jest dokładnie napisane że przy zaćmie pourazowej jednego oka należy się 15%. pozdrawiam.

#15 2015-05-11 14:35:27
Martus

2015-04-28

marekha80 napisał:

witam. Dlaczego na podstawie tabeli ostrości wzroku jeżeli dwa punkty poniżej na liście uszczerbku jest dokładnie napisane że przy zaćmie pourazowej jednego oka należy się 15%. pozdrawiam.

W jednej z firm ubezpieczeniowych (bez nazwy) % uszczerbku w tabeli norm ustala się  w Pana przypadku na podstawie ostrości wzroku. Jeśli na liście uszczerbku ma Pan dokładnie napisane 15 % to proszę się na to powołać przy pisaniu odwołania wink Zawsze to o 5% wyższa kwota odszkodowania wink

#16 2015-05-11 21:21:23
marekha80

2015-05-09

witam. czy firmy ubezpieczeniowe mają inne listy uszczerbku na zdrowiu czy jest jedna lista ustalona przez ministerstwo na której opierają się wszystkie firmy.

Po drugie czy przysługuje mi jeszcze uszczerbek z punktu 35 jak pani wcześniej pisała.

#17 2016-05-04 14:34:18
segalito53@gmail.com

2016-05-04

witam.miałem zabieg usunięcia zaćmy z jednoczesnym wszczepieniem sztucznej soczewki.Czy mogę starać się o odszkodowanie w pzu

#18 2016-05-09 09:33:32
Michal_

2015-10-26

marekha80 napisał:

witam. czy firmy ubezpieczeniowe mają inne listy uszczerbku na zdrowiu czy jest jedna lista ustalona przez ministerstwo na której opierają się wszystkie firmy.

Po drugie czy przysługuje mi jeszcze uszczerbek z punktu 35 jak pani wcześniej pisała.

Każda firma ubezpieczeniowa ma swoją tabelę uszczerbków na zdrowiu. Z reguły są one dostępne na ich stronach internetowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce

Zamknij