ściety opuszek palca

#1 2011-08-16 12:40:19
kamileczka

Użytkownik

2011-08-16

Witam w niedziele będąc w pracy ściełam krajalnicą  sobie opuszek palca i nie bardzo wiem co mam robić To jest mój pierwszy wypadek przy pracy a pracuje 20 lat Czy muszę mieć zwolnienie lekarskie żeby starać się o jakiekolwiek odszkodowanie

Uzyskaj wysokie odszkodowanie po wypadku samochodowym !
Nawet 100 000 zł !
Bezpłatna analiza - wyślij zgłoszenie >>>
#2 2011-08-17 14:17:59
behapówka

Przyjaciel Forum

2008-07-28

Re: ściety opuszek palca

Skoro to było w pracy to trzeba zglosić wypadek przełożonemu.. Najlepiej zrobić to na  piśmie, opisując okoliczności oraz datę i godzinę. Jeśli byli świadkowie podać ich nazwiska.  Żeby można było starac się o jednorazowe odszkodowanie z ZUS musi być uznany wypadek przy pracy. Nie musi być zwolnienie lekarskie, ale musi być stwierdzony uraz, ponieważ wypadkiem przy pacy jest nagłe zdarzenie spowodowane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które miało związek z pracą.

#3 2011-08-23 00:53:42
szkoda

Użytkownik

2011-07-03

kamileczka napisał:

Witam w niedziele będąc w pracy ściełam krajalnicą  sobie opuszek palca i nie bardzo wiem co mam robić To jest mój pierwszy wypadek przy pracy a pracuje 20 lat Czy muszę mieć zwolnienie lekarskie żeby starać się o jakiekolwiek odszkodowanie

Nie ma wymogu zwolnienia lekarskiego do ubiegania się o roszczenia finansowe w ramach likwidacji szkody osobowej. Tak jak napisał przedmówca należy zgłosić okoliczność jako wypadek w pracy. Szkodę można likwidować z ubezpieczeń dobrowolnych grupowych i indywidualnych NNW, domagać się jednorazowego odszkodowania z ZUS za trwały uszczerbek na zdrowiu (a ten raczej będzie stwierdzony) jak i z polisy OC pracodawcy o ile  będzie stwierdzona wina czy zaniedbanie pracodawcy lub pracodawca będzie odpowiedzialny za szkodę na zasadzie ryzyka. Zgodnie z art.  21 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i  chorób zawodowych (tekst. jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 167, poz. 1322 ze zm.) świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego nie przysługują ubezpieczonemu, gdy wyłączną przyczyną wypadków, o których mowa w art. 3, było udowodnione naruszenie przez ubezpieczonego przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, spowodowane przez niego umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa. Świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego nie przysługują również ubezpieczonemu, który, będąc w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych, przyczynił się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku. Pracodawca aby wyłączyć się od tej odpowiedzialności za szkodę którą ponosi na zasadzie ryzyka musiałby wykazać wyłączną winę pracownika, osób trzecich za które nie ponosi odpowiedzialności lub udowodnić fakt, że szkoda zosała spowodowana siłą wyższą. Wszystko to oczywiście przy zachowaniu warunków określonych art. 435 k.c, który mówi, że prowadzący na własny rachunek przedsiębiorstwo lub zakład wprawiany w ruch za pomocą sił przyrody (pary, gazu, elektryczności, paliw płynnych itp.) ponosi odpowiedzialność za szkodę na osobie lub mieniu, wyrządzoną komukolwiek przez ruch przedsiębiorstwa lub zakładu, chyba że szkoda nastąpiła wskutek siły wyższej albo wyłącznie z winy poszkodowanego lub osoby trzeciej, za którą nie ponosi odpowiedzialności. Na tym etapie zby mało danych aby jednoznacznie określić zakres roszczeń.

Z uwagi na posiadaną gigantyczną wiedzę, umiejętności i doświadczenie prawnicze w wielu dziedzinach prawa obecnie wyłącznie dokonuję zasadniczej wykładni przepisów prawnych budzących poważne wątpliwości lub wywołujących rozbieżności w orzecznictwie sądów oraz w drodze wyjątku pełnię rolę „kontroli instancyjnej” tj. weryfikuję poprawność udzielanych odpowiedzi.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz okreœlić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce

Zamknij