Jak dlugo po wypadku odszkodowanie?

#1 2011-07-08 15:38:22
3pauliss3

Użytkownik

Zarejestrowany:

2011-07-08

Posty: 3

Jak w temacie, jak długo od wypadku samochodowego można starać się o odszkodowanie? ?Od wypadku w którym zostałam poszkodowana minęło 6 lat, czy nadal mogę starać się o odszkodowanie? Byłam pasażerką, podczas wypadku doznałam wstrząsu mozgo, miałam poprzestawiane kręgi szyjne oraz głęboka cięta ranę czoła i głowy...ponad 30 szwów..przez pol roku po wypadku chodziłam na zabiegi wyjmowania odłamków szla które pozostały mi w głowie...Do dnia dzisiejszego nie mam pełnego czucia w prawej stronie głowy, częste bóle tej strony...

Offline
Uzyskaj wysokie odszkodowanie po wypadku samochodowym !
Nawet 100 000 zł !
Bezpłatna analiza - wyślij zgłoszenie >>>
#2 2011-07-08 16:26:28
Centrum Polska

Użytkownik

Zarejestrowany:

2011-01-19

Posty: 758

Re: Jak dlugo po wypadku odszkodowanie?

W Pani przypadku okres dochodzenia roszczeń wynikających ze zdarzenia nie minął i można się starać o odszkodowanie z polisy OC samochodu, który był sprawcą zdarzenia. Z przedstawionych przez Panią obrażeń w grę może wchodzić bardzo duża kwota.. Pozdrawiam

Pozdrawiam Mariusz

PAMIĘTAJ!!Ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne (art.6 KC).

Offline
#3 2011-07-08 16:38:27
fabianopulos

Użytkownik

Zarejestrowany:

2010-02-06

Posty: 259

http://www.rzu.gov.pl/pytania-i-odpowie … bezp__1581
jeżeli sprawca  wypadku komunikacyjnego otrzymal wyrok karny roszczenia z umowy ubezpieczenia przedawaniaja się z uplywem lat dwudziestu a jeżeli dostał tylko mandat to po trzech latach.

Offline
#4 2011-07-08 17:41:28
3pauliss3

Użytkownik

Zarejestrowany:

2011-07-08

Posty: 3

sprawca otrzymal wyrok karny...

Offline
#5 2011-07-08 18:16:26
szkoda

Użytkownik

Zarejestrowany:

2011-07-03

Posty: 4014

3pauliss3 napisał:

sprawca otrzymal wyrok karny...

Czy wyrok skazujący sprawcę jest prawomocny. Jeśli nie jest prawomocny to nie ma żadnej mocy prawnej. Zgodnie z art. 5 § 1 k.p.k. oskarżonego uważa się za niewinnego, dopóki wina jego nie zostanie udowodniona i stwierdzona prawomocnym wyrokiem. Wobec tego jeśli wyrok nie zapadnie szybko (czasami pceces toczy się przez wiele lat) warto zgłosić szkodę do T.U. przed upływem 3 lat od daty powstania szkody nawet choćby nie był zakończony proces leczenia i rehabilitacji. Wówczas zgodnie z art. 819 § 4 k.c. następuje przerwanie biegu terminu przedawnienia. T.U. może dokonać własnych ustaleń (m.in. na podstawie notatki policyjnej) lub uznać szkodę na podstawie prawomocnego wyroku skazującego. Nie zgłoszenie szkody do 3 lat przy braku prawomocnego wyroku skazującego w tym okresie i następne przedawnienie karalności lub umorzenia bezwarunkowego postępowania karnego na podstawie np., że sprawca zmarł powoduje, że nie ma stwierdzenia, iż sprawca popełnił przestępstwo. Co prawda T.U. może uznać szkodę na podstawie własnych ustaleń ale termin dochodzenia roszczeń uległ wówczas przedawnieniu.

Z uwagi na posiadaną gigantyczną wiedzę, umiejętności i doświadczenie prawnicze w wielu dziedzinach prawa obecnie wyłącznie dokonuję zasadniczej wykładni przepisów prawnych budzących poważne wątpliwości lub wywołujących rozbieżności w orzecznictwie sądów oraz w drodze wyjątku pełnię rolę „kontroli instancyjnej” tj. weryfikuję poprawność udzielanych odpowiedzi.

Offline
#6 2011-07-08 18:31:12
szkoda

Użytkownik

Zarejestrowany:

2011-07-03

Posty: 4014

fabianopulos napisał:

jeżeli sprawca  wypadku komunikacyjnego otrzymal wyrok karny roszczenia z umowy ubezpieczenia przedawaniaja się z uplywem lat dwudziestu a jeżeli dostał tylko mandat to po trzech latach.

Niestety ale twierdzenie nie jest prawdziwe. Wyrok karny może oznaczać zarówno przedawnienie po okresie 3 lat od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia jak i może oznaczać przedawnienie po okres 20 lat od dnia popełnienia przestępstwa bez względu na to, kiedy poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Wynika to z trywialnej przyczyny. Wyrok karny  to wyrok  zarówno o wykroczenie jak i przestępstwo (występek lub zbrodnia). Funkcjonariusz policji wcale nie musi nakładać mandatu- może jedynie poprzestać na poczuczeniu, zwróceniu uwago, ostrzeżeniu, ma prawo nałożyć mandat, ma również prawo od razu skierować sprawę do sądu. Nawet jeśli nałoży na sprawcę mandat to ów sprawca nie ma obowiązku go przyjmować, po prostu może odmówić przyjęcia nałożonego mandatu karnego i wówczas sprawa jest obligatoryjnie kierowana do sądu karnego. Wyrok Trybunału konstytucyjnego OTK-A 2004/5/45 „Przyjęcie mandatu nie jest obowiązkiem sprawcy wykroczenia. Do niego, bowiem należy decyzja o tym czy przyjąć mandat i poddać się nałożonej grzywnie, czy skorzystać z prawa do rozpoznania kwestii odpowiedzialności za wykroczenie na drodze sądowej. Przyjęcie mandatu oznacza przyznanie się sprawcy do winy i prawomocne zakończenie postępowania. Odmowa przyjęcia mandatu jest podstawą do wszczęcia postępowania sądowego, w którym pokrzywdzony uzyskuje szerokie uprawnienia procesowe.” Na marginesie należy również zaznaczyć, że mandatu karnego nie można nałożyć  po upływie 14 dni od daty ujawnienia czynu w wypadku, o którym mowa w pkt 1 i 30 dni w wypadku, o którym mowa w pkt 2 art. 97 § 1 k.p.w.s..

Z uwagi na posiadaną gigantyczną wiedzę, umiejętności i doświadczenie prawnicze w wielu dziedzinach prawa obecnie wyłącznie dokonuję zasadniczej wykładni przepisów prawnych budzących poważne wątpliwości lub wywołujących rozbieżności w orzecznictwie sądów oraz w drodze wyjątku pełnię rolę „kontroli instancyjnej” tj. weryfikuję poprawność udzielanych odpowiedzi.

Offline
#7 2011-07-08 22:59:37
3pauliss3

Użytkownik

Zarejestrowany:

2011-07-08

Posty: 3

tak wyrok jest prawomocny..postepowanie zakonczyło się  9 miesiecy po wypadku..

Offline
#8 2011-07-08 23:16:02
szkoda

Użytkownik

Zarejestrowany:

2011-07-03

Posty: 4014

3pauliss3 napisał:

tak wyrok jest prawomocny..postepowanie zakonczyło się  9 miesiecy po wypadku..

Wobec tego nie ma się co martwić- bezspornie zgodnie z art. 819 § 3 k.c. w zw. z art. 442[1] § 2 k.c. roszczenie o naprawienie szkody ulega przedawnieniu z upływem lat dwudziestu od dnia popełnienia przestępstwa bez względu na to, kiedy poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia.

Z uwagi na posiadaną gigantyczną wiedzę, umiejętności i doświadczenie prawnicze w wielu dziedzinach prawa obecnie wyłącznie dokonuję zasadniczej wykładni przepisów prawnych budzących poważne wątpliwości lub wywołujących rozbieżności w orzecznictwie sądów oraz w drodze wyjątku pełnię rolę „kontroli instancyjnej” tj. weryfikuję poprawność udzielanych odpowiedzi.

Offline

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz okreœlić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce

Zamknij