wypadek w pracy

#1 2011-06-17 15:07:11
olaa1508

Użytkownik

2011-06-17

Witam!
W piątek tydzień temu w pracy miałam wypadek. Podczas montażu przytrzymałam element w złym miejscu i ścisk pneumatyczny zmiażdżył mi końcówkę palca. Kość nie została złamana. Jestem obecnie na chorobowym. Do tej maszyny nie zostałam przeszkolona. Majster podrzucił mi do podpisania karte szkolenia z datą miesiac do przodu.  Nie mam dodatkowego ubezpieczenia. Czy ZUS uzna moją winę czy nie?? Co mam robić?? Czy podpisać że miałam to szkolenie?? Do końca czerwca mam umowę a zwolnienie do 27 czerwca. Rozmawiałam z kierownikiem i powiedział że i tak od ZUS-u nic nie dostane bo nic mi nie obcieło i żeby podpisać tą kartę szkoleń. Proszę o szybką odpowiedź, bo naprawdę nie wiem co mam robić.

Uzyskaj wysokie odszkodowanie po wypadku samochodowym !
Nawet 100 000 zł !
Bezpłatna analiza - wyślij zgłoszenie >>>
#2 2011-06-21 17:10:00
Aneta76

Użytkownik

2011-06-21

Re: wypadek w pracy

Nie podpisuj .Podpisując ten dokument  stracisz szanse na otrzymanie odszkodowania z OC zakładu pracy. Jeżeli chcesz uzyskać jeszcze jakieś informacje bardzo proszę o kontakt ze mną drogą mailową.Pozdrawiam

#3 2011-06-22 06:54:31
theromb

Użytkownik

2011-06-19

Zolpidem,more commonly known mass users as generic Ambien, works by improving inhibitorysignaling in the brain. This is done close to binding with benzodiazepine-GABAreceptors - another subclass of chemical receptors. The drug is primarilyprescribed to support in the treatment of insomnia. Ambien is handy in twoforms: Ambien and Ambien controlled-release (CR). Each physique of Ambien has itsown share of pros and cons - conceding that both emergency to be bewitched using a cautiousapproach under the teaching of a health trouble oneself provider.
How do you differentiate Ambien fromAmbien CR?

Ambien CR is an extended-release account of the habitual Ambien drug.Typically, Ambien CR tablets consist of two layers. The opening layer dissolvesquickly in body to mould a sedative aftermath, mainly inducing catch withinhalf an hour. The alternate layer dissolves at a much slower stride during nighttime to facilitate you mind asleep. Ambien has been somewhat inconsistent when itcomes to snooze maintenance. That is why Ambien CR has been formulated to helpmake up after the habitual Ambien's shortcomings. It remains the only versionof Ambien that is FDA-approved in the Collective States - indicated for preventingnighttime awakening.
What advantages does Ambien CR own overthe routine version?

The Ambien CR blood concentration is steady for more than 3 hours post-oraladministration. As a evolve, Ambien CR's duration of power is also longercompared to that of Ambien. Because of this riches, a sprinkling doctors be struck by atendency to decree Ambien CR at more smaller doses compared to Ambien.Ambien CR is also the more yielding of the two since it can be prescribed forboth big and short-term use.
What advantages does the traditionalAmbien arrange once again Ambien CR?

Zolpidemtartrate - the generic type of Ambien - can be purchased manually or onlineat a much cheaper price than Ambien CR. Also, Ambien's side effects are moregeneric compared to the more complex and more unique side effects Ambien CRmight yield to the table. According to the "Memoir of Clinical SleepMedicine", people who pirate Ambien CR have a tendency of exhibitingunconscious episodes or sleep-related eating compared to those taking Ambien.
Aside from the rating, what else do theyhave in common?

Since both Ambien and Ambien CR are benzodiazepines, they publicize the unvarying setof low-class side effects. These include dizziness, drowsiness, vexation, impairedbalance, and temporary amnesia. Also, physical and mental drugdependence are altogether likely to hit when either drugs are bewitched longer than theprescribed time frame.
What are some overused drug interactions?

The researchers from Virginia Commonwealth University Middle school of Rather own assumption warnings regarding taking Ambien with these 2 substances: hard stuff and tricyclic antidepressants (specially imipramine). Both have the know-how to trigger Ambien toxicity. In summation, Ketoconazole is also a sum that can remodel the metabolism of both Ambiens. Ketoconazole is an ingredient commonly used in making dandruff shampoos. When regularly taking antidepressants and antifungals, it is pre-eminent to impart your doctor intimately so he can fasten whether Ambien is the most medicament for your insomnia.

#4 2011-06-22 09:10:32
prawnik4

Profil Sponsorowany

2011-01-04

olaa1508 napisał:

Witam!
W piątek tydzień temu w pracy miałam wypadek. Podczas montażu przytrzymałam element w złym miejscu i ścisk pneumatyczny zmiażdżył mi końcówkę palca. Kość nie została złamana. Jestem obecnie na chorobowym. Do tej maszyny nie zostałam przeszkolona. Majster podrzucił mi do podpisania karte szkolenia z datą miesiac do przodu.  Nie mam dodatkowego ubezpieczenia. Czy ZUS uzna moją winę czy nie?? Co mam robić?? Czy podpisać że miałam to szkolenie?? Do końca czerwca mam umowę a zwolnienie do 27 czerwca. Rozmawiałam z kierownikiem i powiedział że i tak od ZUS-u nic nie dostane bo nic mi nie obcieło i żeby podpisać tą kartę szkoleń. Proszę o szybką odpowiedź, bo naprawdę nie wiem co mam robić.

Podpisanie dokumentu o szkoleniu spowoduje brak możliwości dochodzenia roszczeń od pracodawcy, jednak kwota tego odszkodowania nie powinna być znaczna.

Jeśli chodzi o ZUS to oczywiście Pan kierownik nie miał racji, bo zmiażdżenie może pozostawiać trwały uszczerbek na zdrowiu i za takie uszczerbek ZUS wypłaca jednorazowe odszkodowanie.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz okreœlić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce

Zamknij