Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz okreœlić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce

Zamknij

PZU a zawał serca

#1 2010-02-18 11:31:48
skrobians

Użytkownik

2010-02-18

Znajomy ubezpieczony w ramach ubezpieczenia grupowego w zakładzie pracy dostał zawału serca. PZU odmówiło wypłaty odszkodowania, ponieważ podczas zawału nie było jakiegoś załamka Q. Okazało się, że w przepisach szczegółowych, które nie zostały przedstawione temu mężczyźnie jest informacja, że przy zawale musi istnieć ten zalamek - jako niezbędny dpo wypłaty odszkodowania. Sąd stanął po stronie PZU - bo przecież zabezpieczyło się ono warunkami szczególnymi dostępnymi tylko w siedzibie firmy - i w trakcie procesu orzeczono od znajomego zwrot kosztów zastępstwa procesowego na rzecz PZU ( nie Skarbu Państwa ) w znacznej kwocie.
Czy ktoś wie - czy istnieje możliwośc odwołania się od tych kosztów, lub co zorbić, żeby choć tego nie płacić. Nie dość, że człowiek ciężko chory - i nie może teraz wykonywać zatrudnienia - to PZU nie wypłaciło odszkodowania - zażyczyło sobie jeszcze dodatkowych pieniędzy. Bardzo proszę o szybką odpowiedź, gdyż mija termin do wszelkich odwołań.
Ponoć Sąd Najwyższy orzekał coś o tym nieszczęsnym załamku Q - ale nie możemy znależć jakiegoś odnośnika do sprawy.

#2 2010-02-19 06:03:02
wal

Użytkownik

2010-02-02

Re: PZU a zawał serca

w kwestii
-> odwołania się, zwolnienia z kosztów - na pewno można o to wnioskować - ale na jakim etapie procesu, i czy można już po jego zakończeniu -  niestety, nie pomogę

-> owego nieszczęsnego załamka Q w OWU PZU Życie
- z tego, co się orientuję, wyroku sądu najwyższego w tej sprawie jeszcze nie było, wyroki sądów niższych instancji są różne - na korzyść,  jak i niekorzyść ubezpieczonego
- tematem już od dłuższego czasu zajmuje się nie tylko Rzecznik Ubezpieczonych, ale także Rzecznik Praw Obywatelskich, a na jego wniosek, również UOKiK

Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że "nie ulega wątpliwości, że zawarta w ogólnych warunkach dodatkowego indywidualnego ubezpieczenia na wypadek ciężkiej choroby definicja zawału serca jest sprzeczna z dobrymi obyczajami i wprowadza konsumentów w błąd." Czyli zgodnie z art. 3851 § 1 Kodeksu cywilnego - jest przykładem tzw. niedozwolonego postanowienia umownego, które nawet jeśli jest zawarte w umowie - nie jest wiążące dla konsumenta.
(„Informacja o działalności Rzecznika Praw Obywatelskich za rok 2008, oraz o stanie przestrzegania wolności i praw człowieka i obywatela”)

Z kolei w raporcie UOKiK z kontroli wzorców umownych ubezpieczeń na życie (styczeń 2010)
- UOKiK wysuwa wniosek, że zapis uzależniający uznanie jednostki chorobowej za zawał serca od pojawienia się patologicznego załamka Q w EKG,
narusza art. 5 ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym, bo może wprowadzać konsumentów w błąd "poprzez stosowanie definicji zawału serca sprzecznej z aktualnym stanem wiedzy medycznej"

- zmierzam do tego, że wszystko wskazuje na to, że już niedługo PZU będzie musiało usunąć ten zapis z OWU
a znajomy powinien koniecznie skonsultować się z prawnikiem i zawalczyć w sądzie II instancji, bo jest szansa na wygraną

Pozdrawiam i życzę powodzenia :-)

#3 2010-02-21 15:25:19
noovy100

Użytkownik

2010-02-21

Ja również miałem w lutym 2008r zawał i to bez lokalizacji w EKG, oczywiście PZU odmówiło mi wypłaty świadczenia z tytułu trwałego uszczerbku na zdrowiu spowodowanym zawałem serca oraz świadczenia z tytułu wystapienia ciężkiej choroby spowodowanej zawałem serca. Odwołałem się od decyzji PZU do Sądu Rejonowego Sądu Grodzkiego w Bydgoszczy i wygrałem proces o świadczenie z tytułu trwałego uszczerbku na zdrowiu spowodowanego zawałem serca, dzisiaj tj.19.05.2009r było odczytanie wyroku (oczywiście wyrok musi się uprawomocnic w ciągu 21 dni),a postepowanie procesowe o świadczenie z tytułu ciężkiej choroby jest w toku innego postepowania. Ważnie w tym wszystkim jest to co napisał w swojej opinii we wnioskach biegły lekarz kardiolog cyt....stosowanie w obecnym stanie wiedzy wymogu obecności patologicznego załamka Q w zapisie EKG dla potwierdzenia rozpoznania zawału jest niezgodne z obowiązującymi standardami medycznymi...... Proponowanie umów dodatkowego grupowego ubezpieczenia przez PZU obwarowanych paragrafami nie znajdujacymi uzasadnienia w aktualnej wiedzy medycznej - jest ewidentnym działaniem na szkodę klienta i podważa wiarygodność firmy. Tak więc nie ma sie co obawiać, że jesli sie odwołasz od decyzji PZU za zawał to przegrasz z tak "wielka firmą".

#4 2010-03-09 06:50:48
piotr2707

Użytkownik

2010-02-27

Najlepiej jakbyś podał na forum sygn. akt aby można było się na ten wyrok i opinie biegłego powołać . Oczywiście jeśli można .  Ten Pan po zawale mógłby się na ten wyrok powołac .

#5 2010-12-29 23:24:59
zbiorowepozwy

Użytkownik

2010-12-29

ZbiorowePozwy.org organizuje pozew zbiorowy przeciwko PZU Życie w celu odzyskania należnych odszkodowań z tytułu zawału serca. Koszty pozwu zbiorowego są znacznie mniejsze od kosztów postępowania indywidualnego, dlatego warto dołączyć do grupy. Można to zrobić na stronie ZbiorowePozwy.org