Wypadek w pracy poparzenie

#1 2010-01-14 16:41:37
Sebastianmz

2010-01-14

Witam wszystkich serdecznie
Mam taka sprawę wypadku mojej mamy ,wszyscy jej mówią ,ze pracodawca postąpił źle ,nie znam się na tym więc pozwoliłem sobie zapytać Państwa .
Przejdę wiec do rzeczy.
Moja mam dnia 17 października 2009r miała wypadek w pracy,w protokole jest napisane tak:Podczas wymiany frytury we frytkownicy,naczynie wysunęło się z rąk i doszło do wylania się gorącego oleju na stopy poszkodowanej.Poszkodowana miała na sobie gumowe rękawice ochronne.Poszkodowana natychmiast zaczęła polewać poparzone miejsca zimna wodą,następnie została przewieziona do szpitala,gdzie lekarz stwierdził poparzenia I i II stopnia.Poszkodowana posiada aktualne badania lekarskie i szkolenia BHP."
Dalej jest napisane,przyczyna wypadku  :
"Przyczyną wypadku było brak zachowania należytej uwagi podczas wymiany frytury w frytkownicy.Podczas wymiany tłuszczu frytkownica powinna być wystudzona ."

Nie wiem czy podałem wystarczającą ilość danych potrzebnych do ekspertyzy,jeżeli będzie coś jeszcze trzeba,to dopisze .

Sprawa na dzień dzisiejszy wygląda tak:zakład (prywatna firma) uznał ze odszkodowanie nie należy się z powodu niezachowania ostrożności podczas pracy

Moje pytanie :czy moja mama ma szanse dostać odszkodowanie z ZUS a pracodawca tym protokołem tylko mydli oczy zeby ZUS nie wypłacił odszkodowania ,które w moim odczuciu się należy( 3 miesiące na zwolnieniu,wizyty u chirurga prześwietlenia )

Co państwo o tym sadzicie ,proszę o porady .
Pozdrawiam

#2 2010-01-15 06:35:36
behapówka

2008-07-28

Re: Wypadek w pracy poparzenie

Aby można było pozbawić poszkodowanego jednorazowego odszkodowania musi być mu przypisana wyłączna wina za spowodowanie wypadku lub rażące niedbalstwo.
Dlatego proszę sprawdzić, co jest napisane w pkt.5 protokołu powypadkowego.

Dalej czy mama była przeszkolona na stanowisku pracy  i potwierdziła to na piśmie  oraz czy była  zapozna z instrukcją stanowiskową  ( instrukcja bezpiecznego wykonywania pracy). Czy została zapoznana z oceną ryzyka zawodowego na swoim stanowisku i czy potwierdziła to podpisem. Czy otrzymała od pracodawcy obuwie  odpowiednie do pracy, którą wykonywała

#3 2010-01-15 13:55:25
Sebastianmz

2010-01-14

Dziękuje za odpowiedz

Punkt 5: Ustalono następujące przyczyny wypadku :
"Przyczyną wypadku było brak zachowania należytej uwagi podczas wymiany frytury w frytkownicy.Podczas wymiany tłuszczu frytkownica powinna być wystudzona"

-stwierdzono nieprzestrzeganie przez pracodawce następujących przepisów prawa pracy, a w szczególności przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy lub innych przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia (wskazać dowody) :
NIE STWIERDZONO

-stwierdzono, ze wyłączną przyczyna wypadku było naruszenie przez poszkodowanego pracownika następujących przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia ,spowodowane przez niego umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa (wskazać dowody) :
NIE STWIERDZONO

-stwierdzono stan nietrzeźwości ...
NIE STWIERDZONO

Mama nie była przeszkolona na stanowisku pracy,nic niepodpisywała takiego oraz nie była zapoznana z instrukcja stanowiskową .Nie została zapoznana z ocena ryzyka i nie potwierdzała tego podpisem .
Nie otrzymała od pracodawcy żadnego ubrania(buty ,fartuch itp.) wszystko musi kupować z własnych pieniędzy (po kuchni zawsze chodziła w klapkach ).Pani z BHP powiedziała jej że ona wie jak się "u was" pracuje na kuchni ,ze nie maja obuwia ochronnego .

#4 2010-01-15 14:10:10
Artur1

2009-11-01

Wystąpcie do zakładu o przesłanie do ZUS dokumentacji celem ustalenia stałego uszczerbku na zdrowiu.

#5 2010-01-15 14:15:17
Sebastianmz

2010-01-14

Tylko,że to nie jest stały uszczerbek na zdrowiu noga już prawie się zagoiła

#6 2010-01-15 15:27:28
Artur1

2009-11-01

Nie rozumie - mama chce występować o odszkodowanie czy też nie !!!!!!!!!!!!!!!!

#7 2010-01-15 15:43:22
behapówka

2008-07-28

Sebastianmz napisał:

-stwierdzono nieprzestrzeganie przez pracodawce następujących przepisów prawa pracy, a w szczególności przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy lub innych przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia (wskazać dowody) :
NIE STWIERDZONO

Mama nie była przeszkolona na stanowisku pracy,nic niepodpisywała takiego oraz nie była zapoznana z instrukcja stanowiskową .Nie została zapoznana z ocena ryzyka i nie potwierdzała tego podpisem .
Nie otrzymała od pracodawcy żadnego ubrania(buty ,fartuch itp.) wszystko musi kupować z własnych pieniędzy (po kuchni zawsze chodziła w klapkach ).Pani z BHP powiedziała jej że ona wie jak się "u was" pracuje na kuchni ,ze nie maja obuwia ochronnego .

Jedno zaprzecza drugiemu. Mama nie była przeszkolona, nie otrzymała odzieży, nie była zapoznana z instrukcją i oceną ryzyka i nie stwierdzono zaniedbań ze strony pracodawcy. Coś ta pani od bhp chyba sie zagalopowała.

Sebastianmz napisał:

-stwierdzono, ze wyłączną przyczyna wypadku było naruszenie przez poszkodowanego pracownika następujących przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia ,spowodowane przez niego umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa (wskazać dowody) :
NIE STWIERDZONO

-stwierdzono stan nietrzeźwości ...
NIE STWIERDZONO

Po zakonczeniu leczenia i rehabilitacji ( jesli rehabilitacja była) mama powinna napisać pismo do pracodawcy z prośbą o skierowanie do lekarza orzecznika w celu określenia % uszczerbku na zdrowiu i wypłaty jednorazowego odszkodowania.
Do pisma trzeba dołaczyć  zaświadczenie o stanie zdrowia N9, wypełnione przez lekarza leczącego mamę.
Pismo i N9 prosze zlożyć w sekretariacie firmy albo pani od bhp za potwierdzeniem odbioru.
Pracodawca po otrzymaniu mamy pisma wyśle dokumentację powypadkową do ZUS. Z ZUS mama otrzyma na adres domowy wezwanie aby stawiła się do lekarza orzecznika, który okresli % uszczerbek na zdrowiu.

Jesli pracodawca mamy będzie dalej wymyślał, że odszkodowanie sie nie należy, mama może sama złożyć w ZUS.
dokumenty o odszkodowanie.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce

Zamknij