ile można wywalczyć odszkodowania od pracodawcy za wypadek w pracy?

#1 2009-06-04 00:12:01
ewka_kk

Użytkownik

Zarejestrowany:

2009-06-03

Posty: 1

Witam Wszystkich.
W październiku 2008 uległam wypadkowi w pracy. Straciłam fragment wskazującego palca lewej ręki (jestem leworęczna). Wypadek był z winy pracodawcy i uznano go za ciężki (również ze względu, że posiadam wykształcenie nauczycielskie).

Niedawno zakończyłam leczenie i wystapilam o odszkodowanie z ZUS. Domyślam się, iż nie bedzie to duża kwota więc chcę założyć sprawę w sądzie. Wypadek był zgłoszony w prokuraturze i prowadzona jest sparawa karna przeciwko pracodawcy. Ostatnio zapytano mnie czy chcę złożyć pozew o odszkodowanie w toku tej sprawy karnej (kodeks karny art. 46)
W związku z tym mam kilka pytań:
1) O jaką kwotę odszkodowania mogę walczyć i czy są jakieś wytyczne sumy?
2) Czy lepiej będzie składać pozew o odszkodowanie samodzielnie, w sprawie cywilnej, czy przy sprawie karnej?
3) Czy powinnam założyć sprawę o odszkodowanie Agencji Tymczasowej w której byłam zatrudniona, czy firmie w której pracowałam i uległam wypadkowi (formalnym moim pracodawcą była Agencja Pracy Tymczasowej)

Bardzo proszę o pomoc i z góry dziękuję!

Offline
Uzyskaj wysokie odszkodowanie po wypadku samochodowym !
Nawet 100 000 zł !
Bezpłatna analiza - wyślij zgłoszenie >>>
#2 2009-06-05 16:01:26
magas07

Użytkownik

Zarejestrowany:

2009-04-05

Posty: 57

Re: ile można wywalczyć odszkodowania od pracodawcy za wypadek w pracy?

Witam
utrata palca wskazującego z kością sródręcza  prawy - 23 proc x 589, -zł =13.547,-zł,
lewy - 20 proc x 589, -zł = 11.780,- zł. jako,że jest Pani leworęczna spokojnie można walczyć o kwotę 13.547, - zł.
Podałem powyższe na podstawie Rozp. Min. Pracy I Polityki Społecznej z 18 grudnia 2002r w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postepowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania Dz. U nr 234, poz. 1974 z 2002r oraz
stosownie do obwieszczenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 20 lutego 2009 r. w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej (M. P. Nr 12, poz. 149) w okresie od 1 kwietnia 2009 r. do 31 marca 2010 r. będą obowiązywały nowe kwoty jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.
Przecież powinna Pani wystąpić o odszkodowanie z OC pracodawcy.
Doradzam dołaczyć do sprawy karnej, ponieważ Pani pracodawcą jest Agencja Pracy Tymczasowej to należy jej założyć sprawę.

pozdrawiam

Offline
#3 2010-03-09 13:11:38
PASTI

Użytkownik

Zarejestrowany:

2010-03-04

Posty: 2

Witam mam pytanko
Przyjmując sie do pracy byłem zdrowy i pełnosprawnym pracownikiem
Zaswiadczenie lekarskie w dniu przyjecia do pracy
Pracowałem ponad swe siły.
W wyniku tego nabawiłem sie dyskopati.
od sierpnia 2009r do nadal przebywam na l4
Pracodawca zwolnił mnie z pracy -nie przedłuzając umowy o pracę.
w listopadzie  pyłem skierowany w ramach prweencji rentowej zus do sanatorium.
w lutym otrzymałem zaswiadczenie o stopniu niepełnosprawnosci.
Zdrowie i sprawny kregosłup zniszczyłem w pracy który to nie przedłuzył mi umowy.
Opecnie szukam pracy .
Czy należy mi sie jakies zadoscuczynienie rekompensata od pracodawcy?
proszę o odpowiedz

Offline
#4 2010-03-13 17:20:44
kamil187

Użytkownik

Zarejestrowany:

2010-03-13

Posty: 7

Mam pytanie?? mialem wypadek w pracy kolega szafke ubraniową przesuwal i poleciala mi na pietę... mam rozcieta noge?? i 3 szwy. ile moge dostac za ten uraz??

Offline
#5 2010-03-13 17:21:46
kamil187

Użytkownik

Zarejestrowany:

2010-03-13

Posty: 7

blizna jest okolo 6cm

Offline
#6 2010-03-13 18:03:26
krzysztof1

Użytkownik

Zarejestrowany:

2007-05-30

Posty: 145

A ja nie radzę radzę dołączyć do sprawy karnej ponieważ sąd karny przeważnie pozostawia powództwo adhezyjne bez rozpatrzenia.Pozew cywilny złóż po sprawie karnej (ustalona wina pracodawcy) i po otrzymaniu odszkodowania z zus.Odszkodowanie otrzymane z zus-u musisz uwzględnić w roszczeniach odszkodowawczych od pracodawcy.

Offline
#7 2010-03-24 18:32:56
andrzejgryczka

Użytkownik

Zarejestrowany:

2009-12-12

Posty: 452

Jeśli pokrzydzony dysponuje mocnymi dowodami to powództwo adhezyjne nie jest złym rozwiązaniem. Kwestia rozpoznania to już inna kwestia.
Jednorazowe odszkoodwanie z ZUS może być wzięta pod uwagę, ale tylko przy odszkodowaniach, a  nie zadośćuczynieniu i to o tyle jeśli poszkodowany nie zużył tych pieniędzy np. na leczeni, rehabilitację itp.

Pozdrawiam

Andrzej Gryczka

Offline

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz okreœlić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce

Zamknij