Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz okreœlić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce

Zamknij

odszkodowanie po śmierci ojca

#1 2009-02-27 12:58:50
kasienkakubus

Użytkownik

Zarejestrowany:

2009-02-27

Posty: 2

mam takie pytanie tata mial wypadek przy pracy zostal zbrany do szpitala i po 3tyg zmarla jakie odzkodowanie nalezy sie rodzinie i ile czasu trzeba czekac na wyplacenie odszkodowania?prosze szybka odpowiedz

Offline
#2 2009-02-27 14:41:38
falenica

Użytkownik

Zarejestrowany:

2008-12-03

Posty: 211

Re: odszkodowanie po śmierci ojca

Prawo pracy i system ubezpieczeń społecznych przewidują rozwiązania, które mają złagodzić skutki śmierci pracownika, niezależnie od tego, czy zgon miał związek z wykonywaną pracą. Dlatego rodziny ofiar otrzymują przewidzianą w kodeksie pracy
Zgodnie z art. 93 par. 1 kodeksu pracy w razie śmierci pracownika w czasie trwania stosunku pracy lub pobierania po jego rozwiązaniu zasiłku, rodzinie przysługuje od pracodawcy odprawa pośmiertna. Jej wysokość zależy od tzw. zakładowego stażu pracy, czyli od okresu zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy.

Jej wysokość to jednomiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 10 lat. W przypadku gdy pracownik przepracował więcej niż 10 lat, wówczas jego rodzinie należy się trzymiesięczne wynagrodzenie. Sześciomiesięczne wynagrodzenie otrzyma rodzina zmarłego pracownika, jeżeli był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 15 lat.

Prawo do odprawy mają małżonek pracownika i inni członkowie rodziny spełniający warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Należną odprawę dzieli się między wszystkich uprawnionych członków rodziny.

Jeżeli pracodawca ubezpieczył pracownika na życie, a odszkodowanie wypłacone przez ubezpieczyciela jest nie niższe niż odprawa wyliczona na podstawie przepisów kodeksu pracy wówczas odprawa pośmiertna nie przysługuje.

Oprócz odprawy pośmiertnej przewidzianej w kodeksie pracy członkowie rodziny pracownika, który zginął w wypadku przy pracy przysługuje także jednorazowe odszkodowanie. Odszkodowanie to jest wypłacane rodzinom na podstawie art. 13 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

Odszkodowanie z ZUS
Wysokość odszkodowania jest niezależna od zarobków zmarłego pracownika. Zgodnie z ustawą, jeżeli do jednorazowego odszkodowania uprawniony jest tylko małżonek lub dziecko, to przysługuje ono w wysokości 21 423 zł, co odpowiada 18-krotności przeciętnego wynagrodzenia. Jeżeli prawo do odszkodowania ma jednocześnie małżonek i jedno lub więcej dzieci zmarłego ubezpieczonego, wówczas kwota odszkodowania wynosi 42 845 zł.


Źródło - Gazeta Prawna

Offline
#3 2009-02-27 16:11:46
kasienkakubus

Użytkownik

Zarejestrowany:

2009-02-27

Posty: 2

dziekuje uprzejmie za informacjie to ze zusu to nalezy sie dziecia a jesli mama byla po rozwodzie to jej sie nalezy?ma papiery z pochlowku na siebie i w jakim czasie ze ZUSU wyplacaja pieniazki?

Offline