BHP odmawia uznania wypadku przy pracy

#1 2009-02-11 19:20:20
pik27

2009-02-11

Witam.Na początku stycznia (06.01)podczas przesuwania ,razem z kolegą ,pełnej beczki(200l.)poczułem otry ból w kręgosłupie i poczułem drętwienie stopy,poinformowałem o tym pracodawcę.Następnego dnia już nie przyszedłem do pracy (ostry ból,drętwienie stopy,łydki,podudzia,pośladków).Ortopeda stwierdził ostre zapalenie nerwu kulszowego i zalecił leżenie.Po dziesięciu dniach (brak poprawy) inny ortopeda wysłał mnie do szpitala.Rezonans magnetyczny wykazał przepuklinę kręgosłupa.Wykonano operację.Teraz jestem na zwolnieniu.Pracodawca kontaktował się z osobą odpowiedzialną za BHP gdy dowiedział się że jestem w szpitalu i uzyskał informację że urazy kręgosłupa nie są traktowane jako wypadki przy pracy.BHP twierdzi,że kod choroby M51.1 ( choroby krążków międzykręgowych lędźwiowych i innych z uszkodzeniem korzeni nerwów rdzeniowych)na wypisie ze szpitala nie pozwala uznać tego jako wypadek przy pracy ponieważ jest to choroba.Gdyby ten kod był to S34 (uraz nerwów i rdzenia kręgowego odcinka lędźwiowego kręgosłupa na poziomie brzucha,dolnej części grzbietu i miednicy)to wtedy tak bo jest to uraz.Proszę o info czy takie podejście do sprawy jest zgodne z przepisami?Czy lekarz może zmienić kod choroby?Z góry dziękuję.

#2 2009-02-12 19:47:09
Ewania

2008-01-12

Re: BHP odmawia uznania wypadku przy pracy

Tak czy owak - dokuemntacja powypadkowa MUSI byc sporzadzona. Napisz formalny wniosek o jej sporzadzenie i wyslij do pracodawcy. Potem bedziesz mogl sie odwolywac. To prawda, ze musi byc uraz, ale - bywa, ze wypadki zostaja uznane nawet wowczas, gdy zdarzenie, ktoremu pracownik ulegl podczas wykonywania swoich obowiazkow sluzbowych spowodowalo ujawnienie sie juz istniejacego stanu chorobowego.
Tak wiec - KONIECZNIE domagaj sie sporzadzenia dokumentacji powypadkowej. Reszta - później.

#3 2009-02-12 20:05:02
pik27

2009-02-11

Dzięki Ewania za podpowiedź.Dzisiaj rozmawiałem z osobą od BHP i usłyszałem że owszem, protokół będzie ale nie uznający wypadku przy pracy z powodu kodu choroby M51.1.Nie wiem co o tym myśleć.Czy oznaczenie na wypisie ze szpitala może zadecydować czy uznać to za wypadek?A co gdybym spędził w szpitalu kilka tygodni.Czy po wyjściu ze szpitala z kodem choroby nie urazu,wypisany protokół byłby zmieniony?

#4 2009-02-12 22:49:11
Ewania

2008-01-12

URAZ jest niezbednym elementem do uznania wypadku za wypadek przy pracy. Natomiast ZACHOROWANIE to nie wypadek. ale - tak jak napisalam powyzej, jesli udowodnisz, ze gdyby nie to, ze wykonywales taka a nie inną pracę w taki a nie inny sposob to z pewnoscia nie doszloby do ujawnienia sie tego stanu chorobowego - jest szansa na skuteczne odwolanie.
Poki co - niech sporządzą dokumentację powypadkową.

#5 2018-09-14 10:49:57
marekwisniewski0

2018-09-14

To zależy jakie było szkolenie bhp. Jeśli na szkoleniu bhp wytłumaczono wszystko, a pracownik nie stosował się do zasad bhp, to może być problem z odszkodowaniem.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce

Zamknij