Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz okreœlić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce

Zamknij

spisanie protokołu powypadkowego po 3 m-cach po wypadku

#1 2008-10-27 14:13:36
ela17

Użytkownik

2008-10-27

28 maja podczas pokazu ćwiczenia na zajęciach SKS (płatne zajęcia w zakresie obowiązków), doznałam zerwania ścięgna Achillesa. O zdarzeniu natychmiast powiadomiłam dyrekcję szkoły ( z-ca dyrektora osobiście odwoziła mnie do domu). Następnie wizyta u lekarza rodzinnego, izba przyjęć w naszym szpitalu i skierowanie na operację. Pobyt w szpitalu, 6 tygodni gipsu, dalsza rehabilitacja w miejscowym Zakładzie Rehabilitacji Leczniczej. Do dnia 3 listopada mam zwolnienie lekarskie, następnie przechodzę na roczny urlop dla poratowania zdrowia.
Pod koniec sierpnia przypadkiem dowiedziałam się, że szkoła powinna była spisać protokół powypadkowy oraz powinnam była otrzymywać pełne wynagrodzenie, a nie 80%.
Po mojej interwencji w szkole otrzymałam zwrot pieniędzy i napisano protokół. Powiedziano mi jednocześnie, że moją winą jest niespisanie protokołu w wymaganym terminie, bo nie zgłosiłam chęci jego spisania. Przecież mogłam być w trakcie wypadku pijana lub spowodować go specjalnie, a więc w przyszłości nie starać się o odszkodowanie. Wiem, że ZUS już ma wątpliwości czy uzyskam odszkodowanie ze względu na termin spisania protokołu. Ponadto nie wiem kiedy powinnam zacząć starania o uzyskanie odszkodowania. Na ostatniej wizycie w Przychodni Ortopedyczno-Urazowej, w Szpitalu Wojewódzkim w Zielonej Górze, gdzie na ich oddziale szpitalnym byłam leczona, lekarz stwierdził, że leczenie jest zakończone. Czy oznacza to jednocześnie, że jestem zdrowa?. Jako nauczyciel wychowania fizycznego nie nadaję się jeszcze do pracy, noga ciągle sprawia kłopoty. Proszę o radę - co i jak robić.
Pozdrawiam. Elżbieta Lipnicka Gubin.

#2 2008-10-27 19:16:43
behapówka

Przyjaciel Forum

2008-07-28

Re: spisanie protokołu powypadkowego po 3 m-cach po wypadku

Skoro otrzymałaś wyrównanie świadczeia chorobowego to oznacza, że zdarzenie zostało uznane jako wypadek przy pracy.
Przeprowadzenie dochodzenia powypadkowego jest tylko i wyłacznie winą pracodawcy. Twoim obowiązkiem było niezwloczne  zgloszenie wypadku i t9o zrobiłaś.
Dyrektor szkoły powinien powołać zespół powypadkowi , którypowinien ustalić okoliczności i przycyzny wypadku , bo taki jest obowiązek i mieli na to 14 dni od dnia zgłoszeia przez Ciebie wypadku.
Nie bardzo rozumiem skąd te wątpliwości ZUS?
Lekarz orzecznik ZUS ustala % uszczerbek na zdrowiu na podstawie badania i dokumentacji z leczenia, posiłkując się tabelą zamieszczoną w D.U.02.234.1974. W rozporządzeniu tym również jest opisany tryb postępowania i orzekania o uszczerbku na zdrowiu.
Po zakończeniu leczenia i rehabilitacji napisz pismo do dyr. szkoły o skierowanie do lekarza orzecznika. Do pisma dołacz zaświadczenie o staie zdrowia N9 wypełniony przez lekarza prowadzącego leczenie.
Oddaj to w sekretariacie szoły za potwierdeniem odbioru. Szkoła ma obowiązek przesłać dokumentację powypadkową do ZUS., a Ty otrzymasz na adre domowy zawiadomienie kiedy masz sie zgłosić do lekarza orzecznika.

#3 2008-10-27 19:41:05
ela17

Użytkownik

2008-10-27

Do behapówki Member. Dziękuję, że odpisałaś, ale gdybyś mogła dopowiedzieć mi dokładniej:
- czy mam się martwić, że protokół został spisany tak późno!
- chcę złożyć wniosek o sanatorium rehabilitacyjne, bo noga ciągle dokucza, a więc moja rehabilitacja zakończyła się, czy nie? (według lekarza ortopedy LECZENIE zakończyło się, a rehabilitacja może trwać?)
- i w ogóle czy są jakieś ograniczenia czasowe do złożenia wniosku o odszkodowanie
Pozdrawiam. Ela Lipnicka.

#4 2008-10-29 07:58:29
behapówka

Przyjaciel Forum

2008-07-28

ela17 napisał:

- czy mam się martwić, że protokół został spisany tak późno!

Nie, Ty zgłosiłaś zdarzenie swojemu przelożonemu w dniu zdarzeia, bo to był Twój obowiazek.
Przyczyny, dlaczego protokół został sporządzony z opóźnieniem powinien podać zespół powypadkowy i to jest ich problem a nie Twój.

ela17 napisał:

- chcę złożyć wniosek o sanatorium rehabilitacyjne, bo noga ciągle dokucza, a więc moja rehabilitacja zakończyła się, czy nie? (według lekarza ortopedy LECZENIE zakończyło się, a rehabilitacja może trwać?)

Wniosek o odszkodowanie należy złożć po zakończeniu leczenia i rehabilitacji.
Lekarz wypisując zaświadczenie ostanie zdrowia N9 powinien wpisać taką informację. ( leczenie i rehabilitacja zakończona), w przeciwnym razie ZUS może nie przyjąć wniosku o odszkodowanie.

ela17 napisał:

- - i w ogóle czy są jakieś ograniczenia czasowe do złożenia wniosku o odszkodowanie

3 lata

#5 2008-11-01 11:39:41
ela17

Użytkownik

2008-10-27

Do behapówki Member. Dziękuję za rady. Składam papiery. Mam nadzieję, że odszkodowanie będzie warte moich przeżyć. Pozdrawiam. Ela Lipnicka.

#6 2008-11-05 16:22:51
ela17

Użytkownik

2008-10-27

Do behapówki Member (lub innych zorientowanych).
Zdaje się, że moje przejścia dopiero się zaczynają. Dokopałam się do Dziennika Ustaw z 28 listopada 2002r. nr 199, poz. 1673 z późniejszymi zmianami(!), mówiąca o wypadkach przy pracy. Art. nr 11 mówi: "za długotrwały uszczerbek na zdrowiu uważa się takie naruszenie sprawności organizmu, które powoduje upośledzenie organizmu na okres przekraczający 6 MIESIĘCY, mogące ulec poprawie". Na babski rozum, moja przypadłość to długotrwały uszczerbek, a nie stały uszczerbek (mam nadzieję!).Od dnia wypadku upłynęło pięć m-cy (28 maj), a ja mam już od lekarza zaświadczenie N-9 z datą 29 października, gdzie jest napisane, że leczenie i rehabilitacja są zakończone. SZEŚĆ MIESIĘCY NIE UPŁYNĘŁO. To znaczy, że nie przyznają mi odszkodowania?. Złożyłam dzisiaj w szkole pismo i dokumenty medyczne o rozpoczęcie postępowania. Czy się pośpieszyłam?.
W szkole znowu doprowadzili mnie do szewskiej pasji, mając pretensje do mnie, że nie ma spisanych protokołów zeznań poszkodowanego i świadków, że protokół spisany po trzech miesiącach, że nie mam szans na odszkodowanie. Wróciłam do domu, siadłam do internetu i tu taki pasztet - SZEŚĆ MIESIĘCY.
Od 3 listopada jestem na rocznym urlopie dla poratowania zdrowia, na ostatniej wizycie lekarz przepisał mi następną serię zabiegów rehabilitacyjnych, bo dokucza mi kolano i stopa, a jednocześnie wypisał zaświadczenie, że leczenie i rehabilitacja zakończone, wypisał także skierowanie do innej przychodni ortopedycznej w celu dalszej opieki nade mną. Czy przechlapałam sprawę?
W szkole raczej nie okażą mi życzliwości. Muszę być obkuta w przepisach.
Poradź proszę, czekam. Ela Lipnicka
PS. Mam już chyba 28 lat pracy, nigdy palca nie złamałam. Coś mi się chyba od nich należy?

#7 2008-11-05 18:59:33
behapówka

Przyjaciel Forum

2008-07-28

ela17 napisał:

Od dnia wypadku upłynęło pięć m-cy (28 maj), a ja mam już od lekarza zaświadczenie N-9 z datą 29 października, gdzie jest napisane, że leczenie i rehabilitacja są zakończone. SZEŚĆ MIESIĘCY NIE UPŁYNĘŁO. To znaczy, że nie przyznają mi odszkodowania?. Złożyłam dzisiaj w szkole pismo i dokumenty medyczne o rozpoczęcie postępowania. Czy się pośpieszyłam?.

Mam nadzieję, ze to pismo o skierowanie do lekarza orzecznika zlożyłaś za potwierdzeniem odbioru.
Nie pospieszylaś się,lekarz wypisał Ci zaświadczenie N9, napisał, ze leczenie i rehabilitacja zakończona więc już  możesz starać się o jednorazowe odszkodowanie.
Dopilnuj tylko, aby w porę wyslali dokumenty, bo zaświadczenie N9 ażne jest 30 dni od daty wypisania przez lekarza.

ela17 napisał:

W szkole znowu doprowadzili mnie do szewskiej pasji, mając pretensje do mnie, że nie ma spisanych protokołów zeznań poszkodowanego i świadków, że protokół spisany po trzech miesiącach,

Nie powinnaś sie denerwować, bo to że nie spisano wyjaśnień świadków a protokół dopiero po 3 miesiacach nie jest Twoją winą. Tak jak wcześniej pisałam Ty zgłosiłaś wypadek tego samego dnia. Resztą powinna zając sie dyrektorka szkoły - powołać sespół powypadkowy, ktory powinien, w wyznaczonym przepisami terminie 14 dni, sporządzić dokuentację powypadkową zakończony protokolem.  Kopię tego protokołu Ty powinnaś otrzymać. A wczesniej przed zatwierdzeniem protokołu przez dyrektorkę powinnaś być zapoznana z jego treścią i ten fakt potwierdzić swoim podpisem. Odbió protokołu teź powinnaś podpisać.

ela17 napisał:

że nie mam szans na odszkodowanie. Wróciłam do domu, siadłam do internetu i tu taki pasztet - SZEŚĆ MIESIĘCY.

Ani zespół powypadkowy, ani dyrektor szkoły nie jest od tego aby wyrokować czy otrzymasz odszkodowanie czy też nie. Od tego jest lekarz orzecznik ZUS.
Ci co tak mówią, zamiast opowiadać bzdury powinni sie zająć tym co tak naprawdę do nich należy.
A to czy jest trwały czy długotrwały uszczerbek na zdrowiu określi lekarz orzecznik i taka informacja bedzie na orzeczeniu jakie otrzymasz.

#8 2008-11-05 19:08:00
behapówka

Przyjaciel Forum

2008-07-28

Żebyś była spokojniejsza przeczytaj

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW  w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy oraz sposobu ich dokumentowania, a także zakresu informacji zamieszczanych w rejestrze wypadków przy pracy. Dz.U. z 1998 nr 115 poz. 744 ze zmianami  zamieszczonymi w Dz. U. 2004 nr 14 poz. 117 i Dz.U. 2006 nr 215 poz. 1582

http://www.ciop.pl/5521.html

a także

Dziennik Ustaw z 2002 r. Nr 234 poz. 1974
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania.

http://bap-psp.lex.pl/serwis/du/2002/1974.htm

Ostatnio edytowany przez behapówka (Dzisiaj 19:06:58)

#9 2008-11-13 21:05:14
ela17

Użytkownik

2008-10-27

Dziękuję Member, odezwę się jak będzie coś nowego. Jutro chyba skompletujemy wszystkie papiery i będę mogła zanieść je do ZUS. Jeszcze raz dzięki. Ela Lipnicka.

#10 2009-01-27 18:46:14
ela17

Użytkownik

2008-10-27

Do behapówki Member
Jestem już po wszystkim z ZUS - em. Co prawda lekarka, która mnie "oceniała" źle wpisała co mi się stało i ponownie wzywano mnie na komisję, ale już jest po wszystkim. Bardzo Ci dziękuję za pomoc. Te pieniądze (7%) to gu..cio za to co przeszłam. Jeszcze raz dzięki i do nierychłego napisania. Pozdrawiam, Ela Lipnicka.