wypadek przy pracy a umowa zlecenie

#1 2008-08-11 15:57:04
coolek88

Użytkownik

2008-08-11

proszę o pomoc. jestem ostatni miesiąc na umowie zlecenie, pracując w tartaku rozcięło mi dłoń. mam nalożone 7 szwów. kierowniczka mówi  że nie należy mi się żadne chorobowe po wypadku. czy ma rację?? czy jednak 100%?? nie jestem ani studentem; ani uczniem. zwykłym pracownikiem. wiem,. że odprowadzają za mni ZUS.

Uzyskaj wysokie odszkodowanie po wypadku samochodowym !
Nawet 100 000 zł !
Bezpłatna analiza - wyślij zgłoszenie >>>
#2 2008-08-11 22:00:07
Ewania

Ekspert (Wypadek przy pracy)

2008-01-12

Re: wypadek przy pracy a umowa zlecenie

Ustawa z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. nr 199, poz. 1673 z późn. zm.) stanowi, że za wypadek przy pracy uważa się (m.in.) nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w okresie ubezpieczenia wypadkowego z danego tytułu podczas wykonywania pracy na podstawie umowy agencyjnej LUB UMOWY ZLECENIA (...), do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia.

Zleceniobiorca,który w okresie ubezpieczenia wypadkowego uległ wypadkowi, zgłasza wypadek zleceniodawcy, (z którym jest podpisana umowa zlecenia) a zleceniodawca  dokonuje ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy w karcie wypadku.

Obowiązkowemu ubezpieczeniu wypadkowemu podlegają osoby, które są objęte ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi, tzn. zleceniobiorcy wykonujące pracę w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności zleceniodawcy.
Istotne jest to, gdzie było wykonywane zlecenie – czy tym miejscem była siedziba lub miejsce prowadzenia działalności zleceniodawcy.

Jeśli tak to, zleceniodawca powinien odprowadzać składki m.in. wypadkowe .

A jeśli były odprowadzane składki wypadkowe, to zlecenbiodawca musi sporządzic Kartę Wypadku.
Jesli zostanie w Karcie stwierdzone, ze wypadek JEST wypadkiem przy pracy - bedziesz mogl korzystac z wszystkich przewidzianych prawe swiadczen (z tej Ustawy wynikających).

"Bo wypadek to dziwna rzecz.  Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy."
(Kubus Puchatek)

#3 2008-08-12 08:09:36
coolek88

Użytkownik

2008-08-11

tak. to u nich w firmie się to stało... maszyna nie ma atestu bo to jest samoróbka... więc za okres leczenia należy mi się 100% dziennej stawki??

#4 2008-08-12 08:19:31
behapówka

Przyjaciel Forum

2008-07-28

coolek88 napisał:

tak. to u nich w firmie się to stało... maszyna nie ma atestu bo to jest samoróbka... więc za okres leczenia należy mi się 100% dziennej stawki??

Aby otrzymać 100% podstawy wymiaru świadczenia chorobowego musi być uznany wypadek przy pracy - tzn. musi być sporządzona karta wypadku przy pracy, w ktorej będzie zapisane że zdarzenie jest wypadkiem przy pracy.
Kopię karty wypadku powinieneś otrzymać.

#5 2010-05-21 17:35:16
lukasz26ldz

Użytkownik

2010-05-21

mam pytanie wlasnie mialem wypadek samochodowy podczas pracy w ktorym ucierpialem i czy przysluguje mi 100% pensji mimo to ze mam umowe zlecenie

#6 2010-05-22 21:11:44
Ewania

Ekspert (Wypadek przy pracy)

2008-01-12

Poczytaj mój post  wyżej.

"Bo wypadek to dziwna rzecz.  Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy."
(Kubus Puchatek)

#7 2011-06-09 16:55:53
Obojczyk85

Użytkownik

2011-06-09

Witam,

mam taki problem i bylbym bardzo wdzieczny za porade w tej sprawie.

Jestem zatrudniony na umowie o prace na 1/2 etatu i podczas urlopu w zimie pojechalem do wloch jako instruktor narciarsta, gdzie uleglem wypadkowi (zostalem rozjechany przez innego narciarza) w wyniku ktorego doznalem wielokrotnego zlamania obojczyka. Umawa zlecenie byla podpisana na okres 10 dni. Wszystkich formalnosci dopilnowalem i dzis dostalem pismo z zusu o uznaniu wypadku przy pracy i odmowie wyplaty swiadczenia chorobowego/wypadkowego za okres po wygasnieciu umowy. W pismie jest napisane cos takiego:

"Jak wynika z dokumentacji podlegał Pan ubezpieczeniu wypadkowemu z tytułu umowy zlecenia od dnia 11.02.2011r do 20.02.2011r i zgodnie z Pana oswiadczeniem od dnia 01,07,2009 podlega Pan do ubezpieczenia społecznego z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę"

Dodam ze w zakladzie pracy, gdzie jestem zatrudniony na 1/2 etatu w zwiazku z wypadkiem przebywam na zwolnieniu od lutego.

Pytanie moje jest nastepujace: czy rzeczywiscie przysluguje mi w zwiazku z tym wypadkiem tylko chorobowe od 1/2 etatu i wypadkowe za te kilka dni, kiedy obowiazywala mnie jeszcze umowa zlecenie?

#8 2011-08-02 10:53:49
art123

Użytkownik

2011-07-27

Chorobowe ci sie nalezy jezeli ty lub pracodawca oplacal skladke chorobowa.Odszkodowanie wypadkowe ci sie nalezy poniwewaz skladka wypadkowa jest obowiazkowa przy umowie zlecenie.

#9 2011-08-03 00:27:32
szkoda

Użytkownik

2011-07-03

art123 napisał:

Chorobowe ci sie nalezy jezeli ty lub pracodawca oplacal skladke chorobowa.Odszkodowanie wypadkowe ci sie nalezy poniwewaz skladka wypadkowa jest obowiazkowa przy umowie zlecenie.

Tak jest jedynie wówczas- gdy praca na umowę zlecenie wykonywana jest w siedzibie firmy. W pozostałych przypadkach składka wypadkowa nie jest obowiazkowa.

Z uwagi na posiadaną gigantyczną wiedzę, umiejętności i doświadczenie prawnicze w wielu dziedzinach prawa obecnie wyłącznie dokonuję zasadniczej wykładni przepisów prawnych budzących poważne wątpliwości lub wywołujących rozbieżności w orzecznictwie sądów oraz w drodze wyjątku pełnię rolę „kontroli instancyjnej” tj. weryfikuję poprawność udzielanych odpowiedzi.

#10 2011-08-03 00:40:00
szkoda

Użytkownik

2011-07-03

behapówka napisał:

coolek88 napisał:

Aby otrzymać 100% podstawy wymiaru świadczenia chorobowego musi być uznany wypadek przy pracy - tzn. musi być sporządzona karta wypadku przy pracy, w ktorej będzie zapisane że zdarzenie jest wypadkiem przy pracy.
Kopię karty wypadku powinieneś otrzymać.

Nie należy mylić wypadku w pracy z wypadkiem w drodze do pracy i w drodze z pracy. Jeśli chodzi  100% wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy i 100% zasiłku chorobowego to przysługuje również za wypadek w drodze do pracy i z pracy. A jeśli chodzi o jednorazowe odszkodowanie za trwały uczerbek na zdrowiu z ZUS to tylko za wypadek w pracy jest wyłacany- nie należy się zaś za wypadek w drodze od pracy i z pracy. Podstawa prawna art. 92 § 1 pkt 1 k.p. i art. 11 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst. jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm).

Z uwagi na posiadaną gigantyczną wiedzę, umiejętności i doświadczenie prawnicze w wielu dziedzinach prawa obecnie wyłącznie dokonuję zasadniczej wykładni przepisów prawnych budzących poważne wątpliwości lub wywołujących rozbieżności w orzecznictwie sądów oraz w drodze wyjątku pełnię rolę „kontroli instancyjnej” tj. weryfikuję poprawność udzielanych odpowiedzi.

#11 2011-08-17 10:30:53
Lucy1504

Użytkownik

2011-08-17

Mam pytanie
Czy jest jakiś rejestr który pracodawca musi prowadzić w przypadku wypadku przy pracy  podczas wykonywania pracy na umowę zlecenie. Mamy rejestr wypadków przy pracy - ale to dotyczy chyba tylko na umowę na etat  nie zlecenia. Proszę o pomoc .

#12 2011-08-17 14:26:07
behapówka

Przyjaciel Forum

2008-07-28

Pracodawca ma obowiązek prowadzić rejestr wypadków przy pracy na podstawie wsystkich protokołów powypadkowych.
Dokumentem stwierdzającym wypadek przy pracy zleceniobiorcy jest karta wypadku a nie protokół powypadkowy.

#13 2011-09-05 00:18:41
szkoda

Użytkownik

2011-07-03

Lucy1504 napisał:

Mam pytanie
Czy jest jakiś rejestr który pracodawca musi prowadzić w przypadku wypadku przy pracy  podczas wykonywania pracy na umowę zlecenie. Mamy rejestr wypadków przy pracy - ale to dotyczy chyba tylko na umowę na etat  nie zlecenia. Proszę o pomoc .

Wówczas nie jest to dla zleceniobiorcy pracodawca tylko zleceniodawca.

#14 2012-01-15 23:09:34
magazynier2011

Użytkownik

2012-01-15

Witam serdecznie!

Od lata zeszłego roku podjąłem prace na magazynie (NA UMOWĘ ZLECENIE PRZEDŁUŻANĄ CO MIESIĄC), pod koniec grudnia 2011 zostałem potrącony wózkiem widłowym na magazynie, poinformowałem mojego przełożonego o całym zajściu, po czym kazał mi jechać na pogotowie i na wieczór miałem dać znać co i jak ze mną. Okazało się że mam silne stłuczenie nogi i złamanie ręki, mój lekarz internista wystawił mi zwolnienie na 1,5 miesiąca i dał skierowanie do specjalisty lekarza ortopedy na dalsze oględziny moich złamań wynikających z mojego wypadku w pracy. W między czasie skończyła mi się umowa zlecenie (data ost. 10.12 -10.01.2012) z firmą w której pracowałem . Firma odprowadzała wszystkie składki za wyjątkiem ubezpieczenia chorobowego, do tego momentu mogłem bez problemu posługiwać się tzn. RMUA ZUS (odcinek z pensja) aby móc skorzystać z jakiejkolwiek opieki medycznej. Mam sporządzony protokół z wypadku gdzie jest uznany wypadek przy pracy nie z mojej winy. Nie uczę się,nie jestem studentem, jestem pełnoletni.

Mam kilka pytań do mojej sytuacji:

1. Czy firma w której skończyła się moja umowa zlecenie, może/nie musi ze mną podpisać nową w czasie mojego zwolnienia że bym mógł być dalej ubezpieczony i doprowadzić do końca moje leczenie?
Z winy nie mojej, nie mogę podjąć innej pracy bo jestem unieruchomiony i nie mogę wykonywać żadnych prac manualnych.

2. Czy w związku z nie przedłużeniem umowy zlecenie z moim pracodawcą, muszę jechać wtedy do urzędu pracy i tam się zarejestrować jako bezrobotny, by mieć ubezpieczenie zdrowotne do dalszej rekonwalescencji?

3. Czy należy się dla mnie 100% należnej mi pensji w ostatnim miesiącu mojej umowy zlecenie, bez względu na ilość przepracowanych dni i czy nadgodziny też się w to wliczają?

Dziękuje i pozdrawiam.

Magazynier 2011/12

#15 2012-01-16 20:34:11
konrad157

Użytkownik

2011-12-15

magazynier2011 napisał:

Witam serdecznie!

Od lata zeszłego roku podjąłem prace na magazynie (NA UMOWĘ ZLECENIE PRZEDŁUŻANĄ CO MIESIĄC), pod koniec grudnia 2011 zostałem potrącony wózkiem widłowym na magazynie, poinformowałem mojego przełożonego o całym zajściu, po czym kazał mi jechać na pogotowie i na wieczór miałem dać znać co i jak ze mną. Okazało się że mam silne stłuczenie nogi i złamanie ręki, mój lekarz internista wystawił mi zwolnienie na 1,5 miesiąca i dał skierowanie do specjalisty lekarza ortopedy na dalsze oględziny moich złamań wynikających z mojego wypadku w pracy. W między czasie skończyła mi się umowa zlecenie (data ost. 10.12 -10.01.2012) z firmą w której pracowałem . Firma odprowadzała wszystkie składki za wyjątkiem ubezpieczenia chorobowego, do tego momentu mogłem bez problemu posługiwać się tzn. RMUA ZUS (odcinek z pensja) aby móc skorzystać z jakiejkolwiek opieki medycznej. Mam sporządzony protokół z wypadku gdzie jest uznany wypadek przy pracy nie z mojej winy. Nie uczę się,nie jestem studentem, jestem pełnoletni.

1. Czy firma w której skończyła się moja umowa zlecenie, może/nie musi ze mną podpisać nową w czasie mojego zwolnienia że bym mógł być dalej ubezpieczony i doprowadzić do końca moje leczenie?
Z winy nie mojej, nie mogę podjąć innej pracy bo jestem unieruchomiony i nie mogę wykonywać żadnych prac manualnych.

2. Czy w związku z nie przedłużeniem umowy zlecenie z moim pracodawcą, muszę jechać wtedy do urzędu pracy i tam się zarejestrować jako bezrobotny, by mieć ubezpieczenie zdrowotne do dalszej rekonwalescencji?

3. Czy należy się dla mnie 100% należnej mi pensji w ostatnim miesiącu mojej umowy zlecenie, bez względu na ilość przepracowanych dni i czy nadgodziny też się w to wliczają?

Dziękuje i pozdrawiam.

Magazynier 2011/12

1) Leczenie i rehabilitacja w związku z wypadkiem przy pracy nie zostanie przerwane nawet po wygaśnięciu umowy o pracę (umowy zlecenia), będą kontynuowane do dnia zakończenia leczenia lub w przypadku świadczenia chorobowego (182 dni) i świadczenia rehabilitacyjnego (nie dłużej niż 12 miesięcy).
2) Jeżeli zarejestruje się Pan na tzw. bezrobociu i uzyskane zostanie prawo do zasiłku dla bezrobotnych, wówczas nie będzie możliwe pobieranie ani zasiłku chorobowego (100 % podstawy wymiaru), ani również świadczenia rehabilitacyjnego (100% podstawy wymiaru), proszę sobie przeliczyć, czy opłaca się Panu teraz rejestrować na bezrobociu. 
3) Należy się Panu cały czas 100% podstawy wymiaru zasiłek chorobowy, później świadczenie rehabilitacyjne.

#16 2012-01-16 21:43:52
szkoda

Użytkownik

2011-07-03

magazynier2011 napisał:

Witam serdecznie!

Dziękuje i pozdrawiam.

Magazynier 2011/12

1) Zawarcie kolejnej umowy nie ma żadnego znacznie na dalszy ciąg leczenia i korzystania z NFZ;

2) Wówczas nie będzie mógł Pan pobierać zasiłku chorobowego. Na bezrobociu należy ewentulanie zarejestrować się po zakończeniu leczenia;

3) Tak. Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. z 2009 r. Nr 167, poz. 1322 ze zm.) zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje od pierwszego dnia niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową. Zgodnie z art. 9 ust. 2 przedmiotowej ustawy zasiłek chorobowy i świadczenie rehabilitacyjne z ubezpieczenia wypadkowego przysługują w wysokości 100 % podstawy wymiaru. Zgodnie z art. 10 przedmiotowej ustawy prawo  do zasiłków i świadczenia rehabilitacyjnego z ubezpieczenia wypadkowego ustalają i świadczenie to oraz zasiłki wypłacają: 1) płatnicy składek, jeżeli są zobowiązani do ustalania prawa do zasiłków w razie choroby i macierzyństwa i ich wypłaty; 2) Zakład –  w pozostałych przypadkach. Wobec tego zgodnie z art. 61 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst. jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512  ze zm.) prawo do zasiłków określonych w ustawie i ich wysokość ustalają oraz zasiłki te wypłacają: 1) płatnicy składek na ubezpieczenie chorobowe, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej  20 ubezpieczonych, z zastrzeżeniem pkt 2 lit. d (czyli osobom uprawnionym do zasiłków za okres po ustaniu ubezpieczenia; 2) Zakład Ubezpieczeń Społecznych: a) ubezpieczonym, których płatnicy składek zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 ubezpieczonych; b) ubezpieczonym prowadzącym pozarolniczą działalność i osobom z nimi współpracującym; c) ubezpieczonym będącym duchownymi; d) osobom uprawnionym do zasiłków za okres po ustaniu ubezpieczenia; e) ubezpieczonym podlegającym ubezpieczeniu chorobowemu w Polsce z tytułu zatrudnienia u pracodawcy zagranicznego. Oczywiście chodzi tutaj jedynie o ustalenia prawo do zasiłku chorobowego i fizyczną wypłatę owego zasiłku, gdyż ostatecznie pracodawca zawsze rozlicza się z ZUS. Zasiłki chorobowe zawsze pokrywane są z funduszu ZUS.

#17 2012-01-31 17:06:07
magazynier2011

Użytkownik

2012-01-15

Witam ponownie...

Chciałem gorąco podziękować wszystkim tym którzy pomogli nieco przybliżyć ciemniejsze aspekty mojego problemu, byłem w ZUS-sie tam powiedziano mi co następuje że pracodawca musi przedłużyć mi ubezpieczenie zdrowotne jeśli tylko przepracowałem więcej niż 90 dni (i tak też było), do ZUS-u muszę dowieść też kilka dokumentów; tzn. kartę wypadku, specjalny druk wystawiony przez firmę która mnie zatrudniała Z - A i podpisać mi zwolnienia lekarskie które rzekomo Pani kadrowa z Panem z BHP powiedzieli mi że nie są do niczego potrzebne a jednak okazało się że są co więcej to wszystko firma musi dostarczyć lub poinformować mnie abym to ja mógł samodzielnie dostarczyć je do ZUS-u, ponieważ nie mogę zarejestrować się jako bezrobotny aby mieć ubezpieczenie  jeśli nie skończyłem leczenia i rehabilitacji (i złożyć dokument wystawiony przez lekarza o zakończeniu leczenia) bez tego dokumentów nie mogę mieć opieki lekarskiej nigdzie...

#18 2012-01-31 20:58:19
szkoda

Użytkownik

2011-07-03

magazynier2011 napisał:

Witam ponownie...

Chciałem gorąco podziękować wszystkim tym którzy pomogli nieco przybliżyć ciemniejsze aspekty mojego problemu, byłem w ZUS-sie tam powiedziano mi co następuje że pracodawca musi przedłużyć mi ubezpieczenie zdrowotne jeśli tylko przepracowałem więcej niż 90 dni (i tak też było), do ZUS-u muszę dowieść też kilka dokumentów; tzn. kartę wypadku, specjalny druk wystawiony przez firmę która mnie zatrudniała Z - A i podpisać mi zwolnienia lekarskie które rzekomo Pani kadrowa z Panem z BHP powiedzieli mi że nie są do niczego potrzebne a jednak okazało się że są co więcej to wszystko firma musi dostarczyć lub poinformować mnie abym to ja mógł samodzielnie dostarczyć je do ZUS-u, ponieważ nie mogę zarejestrować się jako bezrobotny aby mieć ubezpieczenie  jeśli nie skończyłem leczenia i rehabilitacji (i złożyć dokument wystawiony przez lekarza o zakończeniu leczenia) bez tego dokumentów nie mogę mieć opieki lekarskiej nigdzie...

Słusznie.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz okreœlić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce

Zamknij