Zaniżona wartość pojazdu przed wypadkiem; odszkodowanie z AC w PZU

#1 2008-07-03 17:21:09
mk_1984

Użytkownik

2008-07-03

Witam.

Miałem wypadek, po ktorym rzeczoznawca z PZU orzekł "szkodę całkowitą". Wycenił mój samochód na 36.900, wartość wraku na 12.500, do wypłaty 24.400. Ze "szkodą całkowitą" zgadzam się, jednak z wyceną auta przez zdarzeniem zdecydowanie nie. Jest to Audi a6 2,5tdi Quattro ze 2002 roku z maksymalnym możliwym wyposażeniem (nawigacja, skora, szyberdach itp.) także wycena 36.900 jest zdecydowanie za niska. Zlecilem rzeczoznawcy z Pzmot-u wycenę mojego samochodu i wycenił je na 54.000 wedlug info-ekspert. Złożyłem odwołanie do PZU i dzisiaj dostałem pismo, że sporządzona przez rzeczoznawcę wycena nie może zostać przez nich zaakceptowana bo jest wedlug info-ekspert, a oni (T.U.) stosują do wycen programu eurotax więc nie zmienią swojej decyzji. Od razu zleciłem rzeczoznawcy żeby wycenil mi auto wedlug Eurotex, zgodził sie i jutro wycena bedzie gotowa (od razu podkresślil, że będzie to kwota dużo wyższa niż 36.900 z powodu wyposażenia i korekty za przebieg).

Mam pytania:
1. Czy PZU moze nie przyjąć wyceny samochodu wedlug info-ekspert zrobionej przez rzeczoznawcę z Pzmot-u??
2. Czy jeśli przedstawię wycenę według eurotaxu wtedy PZU uzna moje odwołanie??
3. Czy w ogole mam szanse na podwyższenie odszkodowania w ten sposob czy od razu skierować sprawę do sądu??

Dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam.

Uzyskaj wysokie odszkodowanie po wypadku samochodowym !
Nawet 100 000 zł !
Bezpłatna analiza - wyślij zgłoszenie >>>
#2 2008-07-04 13:37:57
TEREBIBI

Użytkownik

2008-07-02

Re: Zaniżona wartość pojazdu przed wypadkiem; odszkodowanie z AC w PZU

Jestem w podobnej sytuacji i podłączam sie pod temat.
Mk_1984 daj znać jak będzie decyzja PZU.

#3 2008-07-10 11:23:54
nigol_jom

Użytkownik

2008-07-10

czy Ty byłeś sprawcą?
czy odszkodowanie jest z Twojego AC czy z OC sprawcy?

#4 2008-07-14 12:44:31
mk_1984

Użytkownik

2008-07-03

Witam.
    Dokonałem ponownej wyceny tym razem według Eurotax. Wycena wyniosła 46.800 zł. Złożyłem kolejne pismo do PZU i teraz czekam na ich odpowiedź. W wypadku kolejnej odmowy wypłacenia mi różnicy między ich wyliczeniem a moim ( oni wycenili auto na 36.900 według Eurotaxu, a rzeczoznawaca z PZMOT-u też według Eurotaxu wycenił na 46.800, także różnica jest spora) kieruję sprawę do sądu.
    Wpadłem w poślizg i uderzyłem w drzewo także przy wypadku nie było policji. Szkoda jest z mojego AC.
Pozdrawiam.

#5 2008-07-14 22:30:29
Pablo_1st

Przyjaciel Forum

2007-11-27

jeżeli to AC, a w warunkach OWu jest zapis, że wycena jest w eurotax'ie to tylko ta jest wiążąca. Może być też tak, że wniosek do polisy zawierał zapis, że wycena pojazdu została wykonana w eurotax'e, więc stanowisko takie jest w moim przekonaniu uprawnione. Co do samej wyceny, to nie widząc pojazdu i nie znając wszystkich okoliczności to tylko taka macanka. Z pewnością machnęli spory minus za import prywatny i nie uwzględnili korekty przebiegu km jesli była na plus. Za wcześniejsze kolizje jeśli sprawdzili że pojazd był po "dzwonie" też poszło w dół, a rzeczoznawca z PZMotu "niezależny" liczy tak jak mu każesz. Zaznaczam, że nie wydaję sądu, tylko zwracam uwagę na możliwe różnice.

#6 2008-07-15 19:32:05
mk_1984

Użytkownik

2008-07-03

Auto zastało sprowadzone w 2004 r., i z tego co mi wiadomo za prywatny import samochodu wartosc mozna obnizyc od 1-8 %. A w wycenie wedlug mnie nie uwzglednili korekty za przebieg, za pierwsza rejstracje (pierwsza rejstracja w grudniu 2002r.) no i oczywiscie wyposażenia (maxymalne z mozliwych). Auto jest bezwypadkowe bo sprawdzalem historie w ASO i orginalnosc lakieru. Także czekam na odpowiedz z PZU, a pozniej do sadu ( innej mozliwosci nie widze niestety).

#7 2008-07-29 21:08:26
mk_1984

Użytkownik

2008-07-03

Witam.

Mam jeszcze jedno pytanie:
Jaki czas ma PZU na odpowiedz na moje odwołanie?
Drugie odwołanie złożyłem 11 lipca, a dzisiaj już 29 lipiec. Czekać czy pisać skargę?

Dziękuję za pomoc.

#8 2008-07-29 21:31:27
hery3

Użytkownik

2008-07-29

Powinni odpowiedzieć w przeciągu 30 dni ponad ten termin interweniuj ....

#9 2008-08-11 08:51:30
mk_1984

Użytkownik

2008-07-03

Witam.

Dzisiaj mija 30 dni od dnia złożenia przeze mnie odwołania, a z PZU żadnej odpowiedzi. Jak zareagować. Pisać skargę jeśli tak to do kogo się zwrócić, zadzwonić do nich??

Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam.

#10 2008-10-01 11:07:19
iwonakup

Użytkownik

2008-10-01

witam.
Mam praktycznie identyczną sytuację. Kolizja drogowa, niestety z mojej winy, a szkoda wypłacana z AC. Samochód został ubezpieczony, a jego wartość oszacował agent ubezpieczeniowy wg systemu Eurotax na kwotę 8750,00. Dwa miesiące później miałam kolizję i rzeczoznawca PZU wycenił moj samochód na 4.200,00, wartość wraku na 2.500,00, a wysokosc odszkodowania 1.700,00. Byla to szkoda całkowita. Nie rozumiem tego zupełnie. Czy mozliwa rzecza jest by wartosc samochodu w ciagu dwoch miesiecy spadla o 50% ? Odwolalam się, oczywiscie nie przynioslo zadnych rezulataów. Na podstawie § 4, ust.15, oraz § 21, ust. 7 PZU stwierdziło, ze wszystko jest ok.  Mysle o napisaniu kolejnego odwołania. Po pierwsze poproszenie PZU o kosztorys, po drugie przedsatwienie wyceny niezaleznego rzeczoznawcy. Nadmienie jeszcze, ze w dniu dzisiejszym sprawdzalam wartosc samochodu w PZU wg taryfy Eyrotax i jego wartosc wychodzi na 8.300,00.  Dlaczego wiec miesiąc wczesniej byl on wart tylko 4.200,00?
Jesli moge prosic mk_1984 - co sie dzieje w Twojej bede wdzieczna.
Pozdrawiam.

#11 2011-11-29 22:06:38
zosia2000

Użytkownik

2011-11-29

Witam,
Mam podobny problem, z tym, że to nie ja byłam sprawcą kolizji i wypłata odszkodowania będzie z OC sprawcy.
Przyjechał "Pan Rzeczoznawca" i jak oglądał autko to powiedział, że nie ma masakry ale szkoda całkowita będzie bo poszły dwie poduszki, napinacze i szyba przednia (od poduszek dodajmy).
Samochód to Opel Zafira, rejestrowany w PL w 2000r, 1.8 wersja elagance, dodatkowo po małych udoskonaleniach (nakładki na zderzaki, progi, malowane listwy, spojler, przyciemnaiane szyby) nie bity, pierwszy właściciel więc wiemy, że licznik i reszta wporządku dlatego chciałam go robić nawet jeśli miał by mnie dodatkowo trochę szarpnąć finasowo. Rzeczoznawca przy oglądaniu go przy mnie sam powiedział, że rzeczywiście zadbany. No i wszystko OK tylko wycenia go według info eksperat na 12.500 tyś zł.
W necie tego typu autka są od 11 tyś ubogie wersja do 15 tyś. Jeszcze nie dostałam wyceny do ręki, puki co romaiałam z rzeczoznawcą, ale już mi podniosła ciśnienie i mam zamiar się odwoływać, bo chcę autko zrobić.
Proszę poradźcie co robic, nie chcę aby po 3 piśmie powiedzieli, że mogę się odwołać do sądu więc muszę to dobrze rozegrać.

#12 2011-11-29 22:35:39
szkodnik

Użytkownik

2008-10-29

zosia2000 napisał:

Jeszcze nie dostałam wyceny do ręki,

...ale już wiem że wycena jest nieprawidłowa?

zosia2000 napisał:

Proszę poradźcie co robic, nie chcę aby po 3 piśmie powiedzieli, że mogę się odwołać do sądu więc muszę to dobrze rozegrać.

A od czego się odwoływać, jak nie wiadomo jeszcze co zostało ujęte w kalkulacji kosztów naprawy i wycenie wartości pojazdu? Proponuję najpierw zapoznać się z kalkulacją i wtedy odnieść się do ew. nieprawidłowości. Być może nie całe wyposażenie dodatkowe zostało ujęte lub np. zastosowano wsp. zwiększający wartość pozostałości i o to będzie można powalczyć. A do tego potrzebna jest znajomość kalkulacji...

Porady otrzymywane na Forum – bezcenne!
Za wszystko inne możesz zapłacić prowizją u pośredników firm odszkodowawczych!

#13 2011-11-29 22:41:21
Miszka

Użytkownik

2011-01-21

W ogłoszeniach są ceny wywoławcze, wyższe od transakcyjnych min. o 10 %. Jak się nie zgadzasz z wyceną wartości to należy zlecić wycenę niezależnemu rzeczoznawcy. Poza tym odszkodowanie będzie oparte na dwóch parametrach - wartości przed szkodą i wartoości pozostałłości.I dopiero znajomość obu tych parametrów da pełny obraz sytuacji. W przypadku OC zawsze można naprawiać na faktury do wysokości wartości pojazdu przed szkodą.

#14 2011-12-02 15:24:34
zosia2000

Użytkownik

2011-11-29

Witam,
Dziękuję za odpowiedzi, ze względu na to, że ja chcę naprawić samochód poradzono mi abym już teraz napisała pismo do ubezpieczyciela o naprawę odtworzeniową gdyż firmy robią tak, że równocześnie z wyceną wysyłają kasę na konto nie pytając o zgodę. Wiecie coś o tym? Znajomy mi mówił, że jak miał kolizję i był uszkodzony tylko zderzak, to tak  właśnie mu zrobili, czy dzieje się tak samo przy większych kolizjach? Wpisywałam w necie "naprawa odtworzeniowa" ale nic konkretnego nie znalazłam, wie może ktoś jak to się odbywa?

#15 2011-12-02 17:02:56
Miszka

Użytkownik

2011-01-21

Nigdy nie słyszałem o czymś takim. Przelanie pieniędzy na konto w niczym nie zamyka tematu, tak więc bronienie się rękami i nogami przed przelewem na konto jest nieuzasadnione. Z OC sprawcy możesz naprawiać auto pod warunkiem, ze kompletna , udokumentowana rachunkami i oględzinami po naprawie naprawa auta nie przekroczy jego wartości przed wypadkiem. Biorąc pod uwagę zakres uszkodzeń twojego pojazdu ( przód, układ srs, szyba czołowa) i jego wiek,  wątpię czy to będzie możliwe.

#16 2012-11-15 15:43:52
biloxy

Użytkownik

2012-11-15

mk_1984 jak się zakończyła Twoja sprawa? Poszedłeś do sądu?

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz okreœlić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce

Zamknij