Uzależnienie od komputera

#1 2008-05-30 09:09:53
greentea

2008-04-25

Myślę, że w wielu rodzinach pojawia się ten problem. Nastolatek ma swoją ulubioną grę komputerową i poświęca  jej dużo czasu...za dużo. Po szkole wpada do domu i mówi, że nie jest głodny, zje obiad poźniej. Ale od razu włącza komputer, traktując to jako odpoczynek po całym dniu. Lekcje odrabia wieczorem lub rano na szybko przed szkołą. Gdy koledzy chcą wyciągnąć go na podwórko mówi, że jest zmęczony, nie chce mu się. Cały jego świat kręci sie wokół gier. Czy da się w jakikolwiek sposób wpłynąć na taką osobę, na zmianę jej systemu wartości?

#2 2008-06-03 09:42:59
Morrigan

2008-04-29

Re: Uzależnienie od komputera

W tej sytuacji nie powinno sie mówić o "systemie wartosci" raczej o bezmyślnym wyborze wygodnego i poniekąd interesujacego/ atrakcyjnego sposobu spędzenia czasu. Wybór gry nie jest przypadkowy, zaspokaja potrzeby człowieka, dlatego należy zastanowić sie czym w rzeczywistości zastapić bodźce wywoływane sztucznie. Tak motywować działania aby dostarczały informacji i były atrakcyjne dla młodych ludzi. Zmiana punktu docelowego, a nie potrzeb czy wartosci. Odpowiednio do wybieranych gier komputerowych mozna dobrać aktywnosć fizyczną czy intelektualną równie atrakcyjną i pociagajacą/ wciągajacą.

#3 2008-06-04 06:21:13
greentea

2008-04-25

Użyłam określenia system wartości, w sensie wyboru co jest najważniejsze. Martwi mnie to, że dzieci spędzają dużo czasu przy komputerze, a coraz rzadziej widuję je na podwórku.
Nawet w rozmowach koleżeńskich przechwalają się, który osiągnął lepszy wynik w grze.
Ale zgadzam się z Tobą. Należy pokazać, że są inne formy spędzania wolnego czasu i przekonac do nich.

#4 2008-06-04 19:33:26
ARWENA

2008-04-25

Piszemy to o nastolatku, a problem zaczyna się już w dzieciństwie. Czy za taki obraz sytuacji nie są odpowiedzialni rodziece? Na I komunie kupią dziecku komputer i mają go z głowy - dzieciak siedzi w swoim pokoju, gra i nie 'plącze sie pod nogami'.
Rodzice powinni sprawować kontrolę nad tym, w jaki sposób  i jak długo dziecko korzysta z komputera. Jest on doskonałym narzędziem pomagającym w edukacji i rozwoju  - tego nie można zakwestionować. Ale! Komputer nie powinien dziecku zastępować zabawy z rówieśnikami lub rodzeństwem, kontaktów z rodziną i przede wszystkim - nie może stać się podstawową formą spędzania wolnego czasu! Małe dziecko zdecydowanie łatwiej jest zainteresować czymś innym, pokazać mu, że są różne inne sposoby na miłe spędzanie czasu - aktywność fizyczna!, nauka gry na instrumencie, lekcje tańca czy śpiewu. Jest mnóstwo ciekawych zajęć. Trzeba tylko poświęcić chwilę dziecku, by dowiedzieć się co je interesuje i móc odprowadzić w dane miejsce. Dodatkowym atutem jest też zebranie większej grupki dzieci, koleg,ó z podwórka - w grupie łatwiej będzie im podjąć jakąś aktywność.
"Zamiast z komputera korzystaj z rowera" smile

#5 2008-06-05 15:55:22
greentea

2008-04-25

Teraz promuje się umiejętność korzystania z komputera, a nie sport. I to jest smutne.
Rodzice powinni kontrolować czas spędzany przez dziecko przy komputerze, ale jeśli sami wolą oglądać telewizję, to od dziecka trudno wymagać czego innego.

ARWENA napisał:

"Zamiast z komputera korzystaj z rowera" smile

Podoba mi się to hasłosmile

#6 2008-06-07 18:30:55
Morrigan

2008-04-29

"Rodzice powinni" łatwo powiedzieć, w dzisiejszych czasach coraz trudniej o rodziców, którzy mają czas dla dzieci w stopniu minimalnym, a kontrola wymaga go znacznie więcej. Funkcjomuje model myslenia: siedzi przed komputerem a nie rozrabia na ulicy- obowiazek rodzica spełniony i nie trzeba sie martwić. hmm
Kupowanie dzieciom komputera traktują jako zaspokojenie jego potrzeb edukacyjnych, wartość jest substytutem uczucia, a pytanie typu: "jak było w szkole?" szczytem zainteresowania dzieckiem, bo przecież nie należy wtrącać sie w jego sprawy.
Szczerze mówiąc to pracę należy zacząc od rodziców, którzy zrezygnują z pewnej osobistej przyjemności i uzyskany czas poświecą dziecku, tym samym zacieśni sie więź, malec spedzi mniej czasu przed ekranem i da to początek lepszym relacjom w przyszłosci.
W świecie, kiedy komputer i internet powoduje wycofanie ze społeczeństwa coraz wiekszego grona uzytkowników kontakt z rodzina wymaga więcej uwagi i pracy.
Kontrola czasu spedzanego przed monitorem, koła zainteresowań, zajecia sportowe, nauka sztuk walki, kurs szybkiego czytania, kurs manipolacji, koło teatralne czy cokolwiek innego w ramach zainteresowań. Wszystko wymaga dodatkowego zaangażowania ze strony rodziców dlatego łatwiej posadzc dziecko przed komputerem i powiedzieć "przecież to lubi" szczyt hipokryzji i lenistwa. Takie jest moje zdanie, chodziaz moze zbyt krytyczne wink

#7 2008-06-28 10:27:41
greentea

2008-04-25

Przeczytałam artykuł o uzależnieniu od gier komputerowych. Podano tam 3 przykłady nastolatków, którzy codziennie grali w "strzelanki". Porównano czas przeznaczony na te gry z wynikami w nauce. Chłopiec grający 30 minut dziennie: średnia 4,45, nastolatek przeznaczający na grę 80 min-3,8; i ostatni grający 120 min dziennie- średnia 3,14...
Pisano o tym, że dzieci nie widzą w zawodnikach sztucznych tworów, a swojego kolegę, z którym grają. Więc mamy do czynienia nie tylko z problemem fizycznym i pogorszeniem zdrowia, ale też psychicznym.

#8 2008-10-13 08:22:02
mambo

2008-10-13

Jestem jednym z rodziców nastolatka uzależnionego. Łatwo jest pisać o błędach rodziców jesliu problem nie dotyczy kogoś bezpośrednio. Nasze życie powoli przeradza się w koszmar, małżeństwo rozpada się  właśnie  przez komputer.Cierpia na tym pozostałe dzieci- nie uzależnione.  To nie prawda, że nie mamy czasu dla dziecka. Staraliśmy się organizować czas, rozwijać inne zainteresowania, zabierać na wycieczki, na wakacje. I przegraliśmy z urządzeniem i internetem. Nasze dziecko wybiera zamiast wycieczki rowerowej, którą mu proponujemy komputer. a jeśli stanowczo domagamy się wyłączenia komputera jego agresja jest tak duża, że nie ma zahamowań. Doszło do tego, że wyzywa nas, obrzuca cynicznymi, nienawistnymi spojrzeniami a nawet rzuca się z zamiarem bicia. W tej chwili wybrał szkołę najsłabszą, żeby nie tracić dużo czasu na naukę. Szukałam pomocy u psychologa, ale nikt nie potrafi mi pomóc. A moje dziecko stasnowczo odmawia wizyty u psychologa. Nie bez winy są media, które nie rozróżniają patologii rodzinnej od "prawa" rodziców do wymierzania klapsa. Ja nie pozwolę, żeby nastolatek rzucał się na mnie z pięściami.i nas obrażał, a w odpowiedzi słyszę, że dziecko złoży na mnie doniesienie do prokuratora i że czeka tylko na moment kiedy skończy 18 lat i zrobi z nami porządek. Niestety problem jest zawiły i dotyczy także dziadków, którzy przyłożyli swoje "trzy grosze"

#9 2008-10-17 16:13:58
magnum

2008-10-17

wydaje mi sie ze powinniscie mu po prostu ten komputer usunac z mieszkania, co prawda bedziecie mieli sajgon w domu przez kilka dni ale potem sie uspokoi, natomiast jesli sami tez z niego korzystacie to postarajcie sie wlaczyc mu na komputerze ochrone rodzicielska, to taka opcja gdzie okreslony uzytkownik ma dostep do witryn na ktore pozwoli mu administrator, albo sprobujcie go jakos zainteresowac czym pozytecznym w internecie, jak juz ma z niego korzystac to niech chcociaz czerpie z tego korzysci

#10 2009-03-18 19:53:48
mike7imperator

2009-03-18

awięc mam pytanie. jaki czas gry i do której godziny jest odpowiednie dla paronastoletniego dziecka?

#11 2009-03-18 20:14:40
enni

2009-03-18

Witam!! ja mojej córce pozwalam na godzinę dziennie przy kompie.Myślę ,że to jest wystarczajaco dużo,chociaż ona jest innego zdania smile).Musi mieć czas na koleżanki ,spacer ,rower ,potem dzieci nie potrafią nawiązywać kontaktów takich w rzeczywistości , bo z tymi wirtualnymi sobie radzą

#12 2009-03-18 20:40:13
greentea

2008-04-25

Mike7imperator, czas używania komputera jest zależny też od tego co dziecko robi przy komputerze, tzn czy to są tylko gry czy również nauka. Jeśli znajdę takie normy to wkleję je tutaj, ale myślę, że musisz zaobserwować czy Twojemu dziecku komputer nie przeszkadza w nauce i kontaktach z rówieśnikami. Bo jeśli tak jest to wtedy trzeba ograniczyć ten czas.

#13 2009-03-19 19:00:45
mike7imperator

2009-03-18

a czy ma to znaczenie do której godziny dziecko gra na komputerze? a jeśli tak do która godzina jest optymalna do wyłączenia komputera? rozumiem że najlepiej by było wyłączyć o 18 ale chodzi mi o to która godzina jest wystarczająca.

#14 2009-03-19 21:10:22
greentea

2008-04-25

Może napiszę tak: jeśli rodzice dają swoim dzieciom przykład, to nie grozi im uzależnienie.  Jeśli rodzice nie spędzają przy komputerze i telewizorze wielu godzin  i jeśli w rodzinie poświęca się czas na rozmowy to nie trzeba ustalać dokładnych godzin korzystania z komp ale można. Ale jeśli już się ustala to zawsze niech to będzie ta sama liczba godzin, np 2 i do konkretnej godziny ale to juz sam ustal. Bo nie wiem o jakim dokładnie wieku mówimy.

#15 2009-03-21 18:57:50
mike7imperator

2009-03-18

no to chodzi mi o 13 letnie dziecko, które sądzi że za wcześnie ma wyłączać komputer bo sądzi że wszyscy jego znajomi siedzą na gg do późna, a ono o 21 musi wyłączyć komputer. i bardzo proszę o pomoc bo mam spory problem z tym

#16 2009-03-21 19:33:05
greentea

2008-04-25

W tym wypadku Ty masz rację. To, że znajomi siedzą do późna nie znaczy, że Twoje dziecko też musi. 21 to już późna godzina na korzystanie z komputera, szczególnie, że na gg ze znajomymi można porozmawiać codziennie i naprawdę nie trzeba siedzieć do nocy. Ustalenia jak długo i do której godziny dziecko może korzystać z komputera jest indywidualna. Jeśli ustaliliście, że to będzie 21 to niech ten czas nie będzie przekraczany, choć ja osobiście ograniczyłabym go do 20, ale to tylko moje zdanie.

#17 2009-03-22 08:38:26
mike7imperator

2009-03-18

ale on uważa że jeśli kładzie sie po 23 to wyłączanie komputera o 21 jest przesadą

#18 2009-03-22 10:10:26
greentea

2008-04-25

Po używaniu komputera trzeba się wyciszyć przed pójściem spać. A po drugie nastolatek nie musi siedzieć do nocy przed komputerem podobnie jak nie musi do nocy oglądać tv. Nawet nie może.

#19 2009-03-24 18:54:46
mike7imperator

2009-03-18

no a ile tego czasu na wyciszenie jest wystarczające?

#20 2009-03-24 19:20:07
greentea

2008-04-25

Godzina przynajmniej, a jeśli dłużej to nie zaszkodzi, a tylko pomoże i dziecko lepiej będzie spać.

#21 2009-03-25 20:09:57
mike7imperator

2009-03-18

Bardzo Ci dziękuje greentea!!! To mój syn (lat właśnie 13) zadawał pytania, aby mnie przekonać do nocnego siedzenia przy kompie! Dzięki za zdrowe spojrzenie smile

#22 2009-03-25 20:16:14
greentea

2008-04-25

Prosze bardzo. Cieszę się, że na coś się przydałam.

#23 2011-03-26 10:05:13
michal87

2011-03-26

Komputer stał się nieodłączną częścią naszego życia, pracy i nauki.Uzależnienie od internetu  i komputera to coraz większy problem. Szczególnie narażona jest młodzież. Czy jesteśmy przygotowani, żeby im pomóc? Moim zdaniem powinno się na ten temat bardziej   uczulać w dzisiejszych czasach ludzi, a szczególnie rodziców... Bo w przyszłości możemy mieć z tym ogromny problem już dziś on istnieje tylko jest bagatelizowany. Jest bardzo wielu ludzi w Polsce dla, których jedyną rozrywką jest komputer....
W telewizji, sieci istnieje bardzo mało informacji na ten temat jedyny portal jaki znalazłem, który całkowicie jest poświęcony tym tematyką to "e-uzaleznienia.pl" ...

#24 2011-08-25 12:54:36
metalowy

2011-08-16

Ja mam problem z moim mężczyzną, ktory od komputera praktycznie nie odchodzi, nie pomoaga mi w domu, wszystko sama musze robic, on ciagle tylko w jakies gierki gra, nie wiem jak mu przemówic do rozumu....

#25 2011-12-29 00:16:16
szkoda

2011-07-03

metalowy napisał:

Ja mam problem z moim mężczyzną, ktory od komputera praktycznie nie odchodzi, nie pomoaga mi w domu, wszystko sama musze robic, on ciagle tylko w jakies gierki gra, nie wiem jak mu przemówic do rozumu....

Być może po jakimś czasie się znudzi grami. Warto zwrócić jego uwagę czymś innym oraz nie kupować gier, znajdywać mu inne, różne zajęcia.

#26 2011-12-29 00:17:48
szkoda

2011-07-03

greentea napisał:

Myślę, że w wielu rodzinach pojawia się ten problem. Nastolatek ma swoją ulubioną grę komputerową i poświęca  jej dużo czasu...za dużo. Po szkole wpada do domu i mówi, że nie jest głodny, zje obiad poźniej. Ale od razu włącza komputer, traktując to jako odpoczynek po całym dniu. Lekcje odrabia wieczorem lub rano na szybko przed szkołą. Gdy koledzy chcą wyciągnąć go na podwórko mówi, że jest zmęczony, nie chce mu się. Cały jego świat kręci sie wokół gier. Czy da się w jakikolwiek sposób wpłynąć na taką osobę, na zmianę jej systemu wartości?

1) Tak- po prstu wprowadzenie dyscypliny i posłuchu.

#27 2011-12-29 00:20:21
szkoda

2011-07-03

magnum napisał:

wydaje mi sie ze powinniscie mu po prostu ten komputer usunac z mieszkania, co prawda bedziecie mieli sajgon w domu przez kilka dni ale potem sie uspokoi, natomiast jesli sami tez z niego korzystacie to postarajcie sie wlaczyc mu na komputerze ochrone rodzicielska, to taka opcja gdzie okreslony uzytkownik ma dostep do witryn na ktore pozwoli mu administrator, albo sprobujcie go jakos zainteresowac czym pozytecznym w internecie, jak juz ma z niego korzystac to niech chcociaz czerpie z tego korzysci

Usuwanie komputera z domu nie jest dobrym rowiązaniem choćby z tego powodu, że jest niezbędny nawet do nauki. Kwestia rozsądnego korzystania z nowości techniki. Zresztą każdym przedmiotem trzeba umiejętnie się posługiwać.

#28 2018-01-27 13:07:01
agnieszkaf

2018-01-27

Dodaj swój ośrodek leczenia uzależnień do najlepszego rankingu Ranking ośrodków Terapii to największa baza ośrodków leczenia uzależnienia w Polsce. Ma za zadanie pomóc osobom walczącym z nałogami oraz dać im wsparcie specjalistów, oraz profesjonale porady. Dlaczego my i nasz ranking? Jako jedyni weryfikujemy opinie pacjentów o ośrodkach, więc masz pewność, że są one prawdziwe. Dbamy o treści przekazywane naszym czytelnikom, aby były jak najbardziej odpowiednie i tematyczne do różnych sytuacji. Alkohol, lekomania, narkotyki i inne uzależnienia, również behawioralne, to główne problemy naszych pacjentów, ale nie jedyne. O pomoc zwracają się osoby w podeszłym wieku, młodzież, czy ich rodzice. Wiek nie gra roli przy uzależnieniach, należy pomóc każdemu. Jeśli natomiast prowadzisz ośrodek leczenia uzależnień, możemy zaoferować Państwu dodanie się do naszej bazy. Nasz profesjonalny personel zajmie się całą resztą, wystarczy się zgłosić. Daj się znaleźć i pomóż potrzebującym w walce z uzależnieniami. osrodkiterapii.pl

#29 2018-02-08 12:34:15
tomasz89

2017-12-29

Niestety uzależnieni od komputera czy smartphona a także telewizji dotyczy większości z nas, próbujmy odstawić jedną z tych rzeczy na 24-48h zobaczycie jak ciężko. Warto w porę udać się do specjalisty, każde uzależnienie jest groźne.

ktosiek.pl

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce

Zamknij