Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz okreœlić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce

Zamknij

kto placi za pierwszy miesiac chorobowego-wypadkowego

#1 2008-05-16 13:18:10
roljan4595

Użytkownik

Zarejestrowany:

2008-05-10

Posty: 13

mam pytanie dotyczace wyplaty chorobowego-wypadek w pracy za pierwszy miesiac.Szef nie chce wyplacic,bo powiedzial,ze placi zus,natomiast ja sie spotkalem sie z opinia iz za pierwszy miesiac placi pracodawca,prosze o pomoc i podpowiedz.Nadmienie,iz jestem zawodowym kierowca i wypadek mial miejsce w pracy,mam zwolnienie od 19.03 do 07.06 br.,prosze o podpowiedz,bo to juz prawie 2 miesiace od zdarzenia a ja bez pieniazkow,ciezko jest.

Offline
#2 2008-05-16 19:09:18
Ewania

Ekspert (Wypadek przy pracy)

Zarejestrowany:

2008-01-12

Posty: 886

Re: kto placi za pierwszy miesiac chorobowego-wypadkowego

ZUS. Bo z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy przysługuje ZASIŁEK chorobowy a nie WYNAGRODZENIE za czas choroby (do 33 dni - jak w przypadku "zwykłych chorób").
WYNAGRODZENIE wtedy bowiem płaci pracodawca a ZASIŁEK (po 33 dniach "zwykłej" choroby oraz w przypadku choroby w wyniku wypadku przy  pracy (wtedy juz od 1-go dnia choroby) płaci  ZUS.
Poniżej załączam wybrane,  ważniejsze dla Pana wątki z wyjaśnienia ze strony ZUS-u   http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=429 


Prawo do zasiłku



Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego - Z TYTUŁU NIEZDOLNOŚCI DO PRACY SPOWODOWANEJ WYPADKIEM PRZY PRACY lub choroba zawodową przysługuje osobom podlegającym ubezpieczeniu wypadkowemu:

    * pracownikom - OD PIERWSZEGO DNIA niezdolności do pracy, nawet jeżeli pracownik nie wykorzystał jeszcze okresu 33 dni, za który zachowuje prawo do wynagrodzenia na podstawie art. 92 Kodeksu pracy,

Jeżeli przyczyną niezdolności do pracy jest wypadek przy pracy, w drodze do pracy lub z pracy albo choroba zawodowa lub też przypada na okres ciąży, a także jeżeli niezdolność do pracy powstała wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów albo zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów - zasiłek chorobowy przysługuje W WYSOKOŚCI 100% podstawy wymiaru (także za okres pobytu w szpitalu).

"Bo wypadek to dziwna rzecz.  Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy."
(Kubus Puchatek)

Offline
#3 2008-06-04 20:04:01
anusia

Użytkownik

Zarejestrowany:

2008-04-12

Posty: 5

witam mam pytanie i proszę o szybką odpowiedż pilne  mąż wracając z pracy zlamal sobie pięte problem tkwiw tym że do dnia 31-05-08 był na zasilku dla bezrobotnych został zatrudniony z dniem 01-06-08 a wypadek stał się 03-06-08 co dalej w tej sytuacji czy należy mu się chorobowe jeżeli przepracowal tylko trzy dni czy zostaje bez niczego bo przeciesz niema nawet możliwości ponownej rejstracji na zasilek dla bezrobotnych a leczenie nie będzie proste bo sam gips jest założony na6 tygodni a jeszcze rechabilitacja co mamy robić jeszcze raz proszę o szybką odpowiedż iz góry dziękuję

Offline
#4 2008-06-04 21:10:36
alakali

Użytkownik

Zarejestrowany:

2008-04-29

Posty: 315

Ewania dostałam odp. z zus-u ,że nie uznzno wypadku przy pracy z przyczyn braku czynników zewnętrznych.Doczytałam się gdzieś ,ze potknięcie też jest zaliczone do wypadków.Nic nie podali ,czy mogę odwołać się i w jaki terminie.Szególy opsała w poprzednich postach. Jeżeli możesz proszę o pomoc.
pozdrawiam alakali

Offline