Jak wygląda proces odwołania się od decyzji ZUS?

#1 2018-02-02 00:54:00
kulka_rtęci

2018-02-02

Witam,

Przychodzę z pytaniem odnośnie tego jak wygląda ten proces. Będę bardzo wdzięczna za pomoc.

W skrócie: sierpień 2017 wypadek w pracy, złamanie ręki, L4, leczenie, zakończenie leczenia, badanie lekarza orzecznika ZUS, 5% stałego uszczerbku na zdrowiu, decyzja ZUS: jednorazowe odszkodowanie: 4045zł

Co, jeśli nie czuję by ta kwota była odpowiednia do strat jakie poniosłam przez nieobecność w pracy, do bólu jaki musiałam znieść i teraz konsekwencji itd? Już na rehabilitacji poradzono mi by się odwołać ale wtedy nie wiedziałam, że procent uszczerbku na zdrowiu to jedno a kwota jemu odpowiadająca to drugie.

Więc co z resztą krzywd? Nie mam do kogo się zwrócić o pomoc, w internecie ciężko o jakieś konkretniejsze informacje:

1. czy ZUS wypłaca to odszkodowanie tylko za uszczerbek pomijając cały ogół reszty okoliczności przez które jestem stratna? A więc przy uszczerbku 5% ja nie mogę liczyć na nic ponad to 4045zł? (chodzi o mniejsze wynagrodzenie po powrocie, o opiekę jakiej wymagałam, ból, koszty leczenia etc)

2. czy jeśli chciałabym się odwołać to znów będę musiała być poddana badaniu lekarza orzecznika ZUS (niekoniecznie podważam procent uszczerbku a nieadekwatną do bólu kwotę) i jedynym sposobem by uzyskać większą kwotę to uzyskać również większy procent stałego uszczerbku na zdrowiu?

3. czy jest to możliwe, by po odwołaniu (ewentualnym badaniu) ZUS/Sąd ustalił mniejszą kwotę odszkodowania lub mniejszy uszczerbek a więc będę musiała zwrócić pieniądze, które już otrzymałam?

#2 2018-02-02 07:56:21
Campter

2010-05-04

Re: Jak wygląda proces odwołania się od decyzji ZUS?

Witaj,

Na odwołanie od decyzji ZUS jest konkretny czas, w każdym piśmie z ZUS na końcu są określone terminy na wniesienie zastrzeżeń i odwołania. Po odwołaniu może być ale nie musi być powołana jeszcze jedna komisja lekarska.

Jeżeli chodzi o "mniejsze wynagrodzenie po powrocie, o opiekę jakiej wymagałam, ból, koszty leczenia etc" to jeżeli zdarzenie miało miejsce z winy pracodawcy i ma on OC to możesz zgłosić m.in takie roszczenia do jego ubezpieczyciela.

Pozdrawiam
Katarzyna

===
Konsultant Campter.pl E-mail: biuro@campter.pl

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce

Zamknij