Renta wdowia i sieroca z Niemiec

#1 2016-12-02 18:30:02
mikolaj512

2016-12-02

Witam, Mój mąż zginął w pracy w Niemczech, uznano po prostu śmierć w wyniku wypadku przy pracy, z tego co wiem szef nieumyślnie włączył maszynę podczas gdy mąż ją naprawiał, sprawa wyciszona, ja byłam wtedy młoda i w ciąży i żałobie, nie myślałam o dodatkowym zadośćuczynieniu od szefa itp ale  jakiś adwokat chciał pomóc bo słyszał w Niemczech o tej sprawie ale wycofał się sam po kilku tygodniach (może mu się nie opłacało wertować tej całej sprawy, choć sam nalegał na jej rozwiązanie) ale nie o tym piszę.  martwi mnie obecnie inna sprawa Jeśli mój mąż zmarł w 2003 w pracy w Niemczech i ja otrzymuje dużą rentę wdowią 80 % zarobku męża i syn rentę tak długo jak będzie się uczył (do 27 lat) to do kiedy mam prawo do tej renty wdowiej ? do jego 18 ? (wiem, że nie będzie jej jeśli wyjdę ponownie za mąż)  piszą coś o utracie w chwili pełnoletności mojego syna i  o wznowieniu jej  po 47 roku mojego  życia ale nie wiem o co chodzi, może mi to ktoś wytłumaczyć ? mam obecnie 34 lata a syn 13 . dodatkowo w Polsce ZUS pobiera ode mnie i oddzielnie od syna z tych rent Składkę zdrowotną w nie małej kwocie, choć mamy ubezpieczenie z tytułu umowy o pracę i z  tytułu renty polskiej rodzinnej. ZUS skierował mnie do NFZ . NFZ uważa że tak trzeba bo to mój dochód ( ale on nie jest wykazywany od kilku lat do urzędu skarbowego bo zwolnione są te renty z podatku - wywalczyłam 5 lat zwrotu podatku z 9 lat i od tamtej pory choć z tym mam spokój) nurtują mnie te 3 pytania - dlaczego zus pobiera zdrowotne od nas  i do kiedy należy się renta wdowia i jeśli syn będzie studiował ale pójdzie też dorobić do pracy to renta jego przepada?

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce

Zamknij