Potrącenie pieszego na pasach- umorzenie dochodzenia

#1 2016-04-03 00:57:07
Paula87

2016-04-03

Witam,
w lutym tego roku, mój tata przechodząc na przejściu dla pieszych (bez świateł) został potrącony przez samochód.
Cała szyba w samochodzie stłuczona i maska do wymiany. Siła uderzenia była o tyle duża, że tata "przeleciał" ok. 6 m w powietrzu. Samego wypadku nie pamięta.
Skutkiem tego trafił do szpitala z rozciętą głową, połamanymi żebrami i złamaną nogą. W szpitalu leżał 13 dni. W międzyczasie złożyłam wniosek o wydanie notatki policyjnej w celu uzyskania odszkodowania Niestety dostaliśmy odmowę, tłumaczeniem było dobro śledztwa i stwierdzenie, że tata nie jest stroną w sprawie.
Po krótkim czasie, dostaliśmy zawiadomienie z policji o wszczęciu dochodzenia pod nadzorem prokuratora przeciwko kierującej pojazdem.
Po wyjściu ze szpitala tata został przesłuchany.
Dziś dowiedzieliśmy się, że sprawa została umorzona a tata jest sprawcą- nie memy tego jeszcze na piśmie. Czterech świadków zgodnie zeznało, że tata był w połowie pasów w momencie uderzenia. Policja próbowała wymusić na świadkach, żeby przyznali, że tata wtargnął na pasy (tak jak zeznała kierująca pojazdem), a same pytania były mocno tendencyjne i sugerowały odpowiedzi na niekorzyść taty.
Sprawdzaliśmy na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego numery rejestracyjne auta- okazuje się , że nie widnieje w rejestrze.

Według mnie kierująca ma kogoś w policji albo wyżej (ale to tylko moje domysły). Jak potoczyć dalej sprawę, żeby wróciła do ponownego rozpatrzenia ? Czy możemy złożyć odwołanie i wniosek o przeniesienie sprawy do komendy wojewódzkiej?

Proszę o pomoc.

#2 2016-04-03 09:05:12
zygfryd

2016-04-03

Re: Potrącenie pieszego na pasach- umorzenie dochodzenia

Wydaje mi się że dowodzenie policyjne i odszkodowanie to dwie różne sprawy, bo czytałem o przypadkach, gdzie ludzie którzy nawet sami spowodowali wypadek, mogli ubiegać się o odszkodowanie. Co do postępowania karnego - lepiej poczekać, aż odezwie się prawnik.

#3 2016-04-03 12:10:09
Paula87

2016-04-03

W momencie, gdy tata jest sprawcą a nie współwinnym nie można ubiegać się o odszkodowanie.

#4 2016-04-04 15:00:16
Michal_

2015-10-26

Po uzyskaniu postanowienia o umorzeniu dochodzenia, Pani ojciec będzie mógł złożyć zażalenie na postanowienie, które będzie rozpatrywał sąd. Przed jego złożeniem, zalecam wgląd w akta (zapoznać się z zeznaniami świadków).

#5 2016-04-04 15:55:17
Paula87

2016-04-03

Dziś się okazało, że sprawa była założona z góry odnośnie winy taty. Jak to policja stwierdził- sprawa była na tyle oczywista, że nie trzeba było powoływać biegłego- czy to jest normalne?

#6 2016-04-05 13:33:05
Michal_

2015-10-26

Nie nam to oceniać

#7 2016-04-05 14:49:07
maarzena

2016-03-23

Jeśli są naoczni świadkowie tego wypadku,którzy twierdzą , że Pana  tata został potrącony centralnie na przejściu dla pieszych 
i zgodzą się zeznawać przed sądem to ja bym nie odpuściła . Miałam klientkę gdzie też miała być sprawcą , finalnie współwina.
Pozdrawiam
Marzena

#8 2016-05-04 14:15:03
Anna_K

2016-05-04

Również radziłabym zaskarżenie postanowienia o umorzeniu. Niemniej jednak sprawa karna i cywilna (o odszkodowanie) nie są od siebie uzależnione. Jeżeli dochodzenie zostanie ostatecznie umorzone, to jeszcze nic straconego. Sąd cywilny może samodzielnie ustalić, kto i w jakim zakresie jest winny wypadkowi. Wyrok karny oczywiście ułatwia sprawę, ale jego brak nie przekreśla szans na odszkodowanie.

#9 2016-05-05 13:51:30
Michal_

2015-10-26

Anna_K napisał:

Również radziłabym zaskarżenie postanowienia o umorzeniu. Niemniej jednak sprawa karna i cywilna (o odszkodowanie) nie są od siebie uzależnione. Jeżeli dochodzenie zostanie ostatecznie umorzone, to jeszcze nic straconego. Sąd cywilny może samodzielnie ustalić, kto i w jakim zakresie jest winny wypadkowi. Wyrok karny oczywiście ułatwia sprawę, ale jego brak nie przekreśla szans na odszkodowanie.

Racja.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce

Zamknij