Poradnik Odszkodowań

Pojęcie szkody całkowitej i skutki dla poszkodowanego

 • Dodano: 23 Październik 2014
 • Redakcja

Otrzymując decyzję o odszkodowaniu powypadkowym, możesz się spotkać z pojęciem szkody całkowitej. Często się zdarza, że uznanie szkody za całkowitą jest dla Ciebie niekorzystne. Dlatego warto wiedzieć, kiedy ma ona miejsce i w jaki sposób odwołać się od nieprawidłowej decyzji ubezpieczyciela.
Przede wszystkim szkoda całkowita bezpośrednio wpływa na rozmiar odszkodowania, które ma rekompensować uszkodzenie lub zniszczenie pojazdu. Określa również pośrednio, jak długo poszkodowany może wynajmować samochód zastępczy. Temat zasadności najmu przy szkodzie całkowitej szczegółowo opisuję na moim blogu, zapraszam Cię do lektury

Więcej »

Auto zastępcze po niezawinionej szkodzie komunikacyjnej na terenie Niemiec

 • Dodano: 14 Sierpień 2013
 • Redakcja

Jeżeli przebywając na terenie Niemiec ulegniemy wypadkowi lub kolizji samochodowej nie z naszej winy to w myśl niemieckiego prawa należy nam się możliwość skorzystania z auta zastępczego na czas naprawy naszego samochodu lub do czasu zakupu nowego, jeżeli uszkodzony samochód nie nadaje się do naprawy i orzeczona zostanie szkoda całkowita. Możliwość korzystania z samochodu zastępczego po wypadku w Niemczech jest bardzo dużym udogodnieniem, ponieważ w chwili wypadku i uszkodzenia naszego samochodu pozbawienia jesteśmy możliwości jego użytkowania. Powinniśmy również wiedzieć, że całkowity koszt wynajmu samochodu zastępczego pokrywany jest z polisy sprawcy wypadku lub kolizji drogowej powstałej na terenie Niemiec.

Więcej »

Odszkodowanie za potrącenie pieszego na pasach

 • Dodano: 15 Maj 2013
 • Redakcja


Stan faktyczny:
Dnia 18.01.2013 roku doszło do potrącenia pieszego na przejściu dla pieszych. Do zdarzenia doszło na ulicy Wojska Polskiego w Zakopanem. Poszkodowany wszedł na przejście dla pieszych wcześniej upewniwszy się, że nic nie zagraża jego bezpieczeństwu. Gdy poszkodowany znalazł się już na przejściu nagle z pobliskiego zakrętu wyjechał samochód marki Opel Meriva. Jadąc z prędkością przekroczoną o 50 km/h wjechał na przejście dla pieszych, gdzie znajdował się już poszkodowany.

Więcej »

Obowiązkowe ubezpieczenie OC rolników a odszkodowanie

 • Dodano: 15 Maj 2013
 • Redakcja

Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyj (Dz.U. 2003 nr 124 poz. 1152 ze zm. – dalej ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych) nakłada na osoby będące rolnikami obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego (art. 44). Rolnikiem w rozumieniu ustawy jest osoba fizyczna, w której posiadaniu lub współposiadaniu jest gospodarstwo rolne (art. 2 ust. 1 pkt 12).

Więcej »

Śmiertelny wypadek w pracy – świadczenia z ZUS-u

 • Dodano: 14 Maj 2013
 • Redakcja

Jeśli bliska Ci osoba poniosła śmierć w wyniku wypadku w miejscu pracy możesz ubiegać się o świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Żadne pieniądze nie wrócą życia bliskiej osoby, ale zniwelują problemy życia codziennego. Jeśli zmarły był legalnie zatrudniony w zakładzie pracy, gdzie doszło do wypadku oraz odprowadzał składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przysługują Ci świadczenia po jego śmierci.

Więcej »

OC właściciela firmy i pracowników- cena, ochrona i opłacalność

 • Dodano: 30 Kwiecień 2012
 • Redakcja

Prowadzenie przedsiębiorstwa nierozłącznie wiąże się z pewnym ryzykiem, niezależnie od branży i formy działalności. Jednym ze sposobów na jego ograniczenie jest przerzucenie przynajmniej jakiejś części odpowiedzialności finansowej na towarzystwo ubezpieczeniowe.

Więcej »